BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gázvezeték-játszmák - Moszkva emeli a tétet

Az orosz kormány elnöksége felülvizsgálta a Déli Áramlat csővezetéken keresztül történő gázszállítás különböző alternatív lehetőségeit.

Ennek igénye nagyjából abból származik, hogy Török részről hiányzik a beleegyezés gázcsővezeték lefektetésére a Fekete-tenger alatt a kizárólagos gazdasági övezetében.

Szergej Smatko energiaügyi miniszter kijelentette: előzetes számítások szerint az a legvonzóbb opció, ha a földgázt a Jamal félszigetről szállítják, mert a költség jelentős része így Oroszországon belül merül fel. Ezért úgy hiszik, az a legnyereségesebb megoldás, ha az  európai fogyasztóknak szánt gázt folyékony gáz formájában szállítják, az üzemek pedig a termelés helyéhez a legközelebb vannak - jelenti a Ria Novosztyi.

Igor Szecsin miniszterelnök-helyettes azután beszélt a Déli Áramlat módosításáról, hogy Törökország nem adta beleegyezését a csővezeték lefektetéséhez a Fekete-tenger alatt található, az országhoz tartozó övezetben. Így merült fel, hogy az eredeti csővezeték-terveket módosítva folyékony gázzal váltsák ki az Európának szánt szállítmányokat. Szecsin már arról is beszélt, hogy Észak-Oroszországban építenének gáztermelő üzemet. Törökország egyébként a 10,8 milliárd dolláros rivális Nabucco projektnek is jelentős szereplője, csak ahhoz nem a vizeit, hanem a szárazföldjét bocsátja rendelkezésre.

Mindeközben Alekszandr Medvegyev, a Gazprom elnöke a Világgazdaság hasábjain arról ír: a Déli Áramlat javítani fogja az európai gázpiac működését. Ugyanakkor hozzáteszi: az Európai Bizottság felkarolta az ötletet, és letette a voksát a mellett, hogy az Európába irányuló valamennyi új gázvezetéket támogatni fogja. A mostani politikai megnyilvánulások „apró betűs” részének ismeretében ugyanakkor világossá válik, Brüsszelben az új gázvezetékek fogadtatása korántsem olyan elfogulatlan, ahogyan azt néhányan sugallni kívánják.

Valójában csak azokat az új gázvezetékeket érdemesítették az „uniós prioritást élvező projekt” címre, amelyek elősegítik mind az ellátási útvonalak, mind az ellátási források diverzifikációját. Ez jelentős politikai távolodást jelent a meglévő energiapartnerektől – ideértve Oroszországot és Norvégiát is –, akadályozva, hogy azok bármilyen hivatalos uniós támogatást szerezzenek gázvezetékprojektjeire.

"Szilárd meggyőződésem, hogy hiba lenne az új gázforrások elérésére irányuló legitim politikai célkitűzést szembeállítani a már bevált gázellátókhoz vezető szállítási útvonalak megerősítésének igényével" – fogalmaz Medvegyev, alig burkoltan célozva arra, hogy az EU függetleníteni akarja magát Oroszországtól a gáz tekintetében.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.