Ennél súlyosabb baleset aligha történhet egy atomerőműben, de a szakértők szerint így sem kell aggódni.
A reaktormag csak saját olvadásához elég energiát termel, a biztonsági, 13 centi vastag acélborításon nem tudja átrágni magát. Ha viszont nem sikerül megmenteni a reaktorokat, az akár olajválságot is előidézhet.
Az amerikai Nukleáris Szabályozó Bizottság tájékoztatása szerint a japán kormány hivatalosan is az Egyesült Államok segítségét kérte a rekatormagok lehűtéséhez. A tanács "fontolgatja, hogy technikai tanácsokat adjon", ezen túl pedig felszerelést és technikai forrásokat biztosítanak a fukusimai reaktorok hűtéséhez - írja a Guardian.
A reaktormagok zónaolvadása a legsúlyosabb baleset, ami egy reaktorban történhet. A zónaolvadás közvetlen oka a reaktorhűtés meghibásodása. A reaktorok hűtőrendszere közvetlenül a földrengés után, a leállás során hibásodott meg. Azóta több módszerrel is próbálták hűteni a reaktorblokkokat, ezek közül a legkétségbeesettebb az volt, hogy közvetlenül tengervizet eresztettek rájuk - ez könnyen használhatatlanná teheti a reaktorokat.
Japánban pillanatnyilag a reaktorok megmentése a tét. Az már most bizonyos, hogy a fukusimai egyes atomerőmű három reaktorblokkját évekig nem használhatják, de a teljes zónaolvadás esetén az is kérdés, hogy egyáltalán használható lesz-e a telep. A reaktorok kiesése pedig azt jelenti, hogy az ott megtermelt energiát más forrásokból kell majd pótolni, ez pedig biztosan feszültségeket okoz majd az amúgy sem nyugodt olajpiacon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.