BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kormány újabb "drasztikus" húzása

A kormány drasztikus bürokráciacsökkentő programot hajt végre

Ötszázmilliárd forinttal csökkentené a kormány a vállalkozásokat terhelő adminisztrációs terheket, ettől 1,2-1,3 százalékos gazdasági növekedési többletet és 100-150 ezer új munkahely létrejöttét remélik a konvergenciaprogramban szereplő várakozáshoz képest. „A kormány döntött a Széll Kálmán-terv egy újabb részletéről, drasztikus bürokráciacsökkentő programot hajt végre” – jelentette be tegnap Matolcsy György. A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta: június 30-ig százmilliárd, augusztus végéig pedig további 400 milliárd forintos bürokráciacsökkenést eredményező programot dolgoznak ki. A kormány gazdaságpolitikai elképzeléseit ismertető, március elején bemutatott Széll Kálmán-terv és a pénteken nyilvánosságra hozott, Brüsszelnek elküldött konvergenciaprogram is jelezte már, hogy a kormány újabb kiadáscsökkentő intézkedéseket tervez.

A magyarországi vállalkozások bürokratikus terhei jelenleg 3000 milliárd forintot, a bruttó hazai termék (GDP) 10,5 százalékát teszik ki. Ebből mintegy 2000 milliárdos terhet nevezett fölöslegesnek a nemzetgazdasági miniszter, ennek most a negyedét faragja le a kormány. A részletekről annyit árult el, hogy egyszerűsítik az adóbevallásokat, az adóbevallási gyakoriságot ritkítják, az adófolyószámlák számát megfelezik, 200 milliós árbevételig pedig nem kell könyvvizsgálói ellenőrzést készíteniük a kisvállalkozásoknak. További részleteket mára ígért. Matolcsy György szerint azért van szükség az adminisztratív teher csökkentésére, mert Magyarország a világgazdasági fórum versenyképességi listáján 19 helyet zuhant. Az állami adminisztrációs teher tekintetében pedig a 134. helyet foglalja el hazánk. „A hidra száz fejét még csak elkezdtük levágni. Amit most törlünk, azt már többé nem lehet visszahozni” – mondta a nemzetgazdasági miniszter. A bürokráciacsökkentő csomagot 19 szervezet bevonásával tervezték meg, és „nagyon komoly” hatástanulmányok előzték meg.

Matolcsy György azt is bejelentette: nem fagyasztják be a béreket a közszférában. „A közszféra esetében 5 százalékos létszám-leépítési kötelezettséget vállalt a kormány” – fogalmazott a miniszter. Kirúgni senkit nem fognak, az 5 százalékos létszámcsökkenés a közszféra természetes fogyását takarja. Az állami intézményeknél a jövő évre várható 3 százalék feletti infláció mellett a dologi kiadásokat szinten tartanák, az önkormányzati hatáskörben engednék csak meg az inflációkövető kiadásemelkedést.

2014-ig valóban egykulcsossá teszik a személyi jövedelemadózást, így a következő években kivezetik a félszuperbruttót és az adójóváírások rendszerét. A családi pótlék befagyasztásával kapcsolatban Matolcsy György elmondta, Magyarországon családpolitikai forradalom történt, és elsősorban az adórendszeren keresztül támogatják a gyermekvállalást.
Szintén tegnap döntött arról a kormány, hogy a magánszemélyek levonhatják a személyi jövedelemadó, az eva, illetve az ekho alapjából az általuk az Összefogás az államadósság ellen elnevezésű alapba befizetett összeget. A kedvezményt – ha az meghaladja az egy év alatt érvényesíthető mértéket – négy éven keresztül lehet leírni az adóalapból.

Elszáll a hiány?

A Széll Kálmán-terv és az azt megfejelő konvergenciaprogram nélkül jövőre ezer milliárd forinttal lenne nagyobb a költségvetési hiány, mint amit a kormány vállal – véli a volt Költségvetési Tanács elemzői stábja.

Szerintük az idei büdzsével viszont biztosan nincs gond, hiszen a nyugdíjpénztári vagyon bekebelezésével többletet produkál az államháztartás.

Szerintük az idei büdzsével viszont biztosan nincs gond, hiszen a nyugdíjpénztári vagyon bekebelezésével többletet produkál az államháztartás. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.