Mint ismeretes, a Fővárosi Közgyűlés a közelmúltban szavazta meg az önkormányzat és a Sziget Kft között januárban létrejött megállapodást, amely szerint a fesztivál szervezőinek ötvenmillió forintos területhasználati díjon felül legalább 100 millió forintot kell fizetniük Budapest kasszájába a fővárostól megrendelt szolgáltatásokért.
Gerendai Károly, a Sziget Kft. ügyvezető igazgatója a Világgazdaság Online-nak elmondta, hogy a cég által szervezett többi fesztivál esetében eddig is kellett területhasználati díjat fizetni. A soproni, 15 hektáros Volt és a zamárdi Balaton Sound esetében egyenként hozzávetőleg félmillió forintos díjat fizetnek az önkormányzatoknak a fesztivál területének használatáért. Gerendai azonban hangsúlyozza, ezek a reális üzleti árak. Mindkét város komoly – a korábbi években 5-20 millió forint – támogatással járultak hozzá a szervezéshez. Gerendai szerint joggal, hiszen a rendezvények egyenként több ezer látogatót vonzzanak a településekre, amelyek révén az önkormányzatok és az ott élő vállalkozók plusz bevételekhez jutnak.
A KPMG 2009-ben vizsgálta a fesztiválok gazdasági hatását. Ennek eredményeképp arra a következtetésre jutottak, hogy a Balaton Sound 340 millió forint adóbevételt generált, amelynek csaknem fele áfa bevétel, az önkormányzat mintegy 5 millió forint idegenforgalmi bevételhez jutott a rendezvény közvetlen hatásaként. A KPMG ugyanezen elemzésében kitért a Volt fesztiválra is, amely 277 millió forint adóbevételt generált, ebből 14 millió forint idegenforgalmi bevétel az önkormányzatnál landolt.
A Félsziget Fesztiválnak otthont adó romániai Marosvásárhelyen a terület használata jóval többe – hozzávetőleg 4-5 millió forintba – kerül – mondta kérdésünkre Gerendai. A szervezőknek itt több tulajdonosnak kell fizetniük, egyebek mellett egy kempingnek. Ám a táborozóknak drágább a jegy a fesztiválra, így a területhasználati díj egy részét ebből tudják fedezni. Nem így Budapesten. Gerendai Károly szerint érthetetlen az a jobbikor javaslat, hogy azok után, hogy még a szervezők fizetnek a fesztiválért, miért kell a nemzetközi kampányokban is feltüntetni Budapestet, mint a Sziget fő támogatóját. Nem azzal van a probléma, hogy a fővárost szerepeltetni kell a Sziget-plakátokon, azt eddig is megtették, hiszen Budapest népszerűsítése a Sziget Kft. érdeke is.
„Ha azonban mindent piaci igények alapján kell kifizetni, miért áll a javaslatban az, hogy a támogatásért cserébe kell a fővárost népszerűsíteni, holott nem kap támogatást” – tette hozzá.
Az, hogy a cégnek a szintén az Óbudai szigetre tervezett Gyereksziget programjáért mennyit kell majd fizetnie az önkormányzatnak, kérdéses. Gerendai a főpolgármester, Tarlós István nyilatkozatát idézte, amely szerint egy képletes összeget kell majd letenniük az asztalra.
A hazai viszonylatban kiemelkedő Hegyalja fesztivál mintegy 16 hektáros területéért a szervező Deltafest Kft. két önkormányzatnak is fizet bérleti díjat, amely a szolgáltatások értékét együttvéve 5-6 millió forintot tesz ki – mondta lapunknak Bukovinszky Béla. Nagyobb kiadást jelent a Rakamaznak fizetett kempinghasználati díj, valamint a fesztivál idejére eső várostakarítási munkálatok mind Tokajon, mind Rakamazon. A fesztivál szervezői állják emellett a fesztivál előkészítési és a terület rehabilitációs munkák költségét is – tette hozzá. A Hegyalja költségvetése egyébként idén is mintegy 320 millió forint lesz, Bukovinszky szerint nagyobb rendezvényt nem bír el a piac.
Ha a költségvetés arányos díjakat nézzük, s területhasználati költségnek vesszük a fővárostól vett szolgáltatásokat, akkor Budapest a többi önkormányzathoz képest arányait tekintve is többet húz le a szervezőkről. A területhasználati díj a Hegyalja költségvetésének mindössze 1,6 százalékát adja, míg az Sziget esetében ugyanez 5,5 százalék.
Nem fizetnek viszont területhasználati díjat az Egyetemisták és Főiskolások Országos Turisztikai Találkozójának, az EFOTT-nak a szervezői. A fesztivál állandó jellemvonása, hogy évente más-más helyszínen szervezik meg. Mivel a rendezvényt az adott város főiskolásai, egyetemistái hívják meg, nem várnak ellenszolgáltatsát a szervezőktől - tudtuk meg Dajka Zoltán főszervezőtől.
Az európai gyakorlatban sem szokatlan, hogy a fesztiválszervezőknek fizetniük kell a terület használatért. Megkerestük a dániai Roskilde fesztivál szervezőit, akik elmondták, hogy minden évben a területet birtokló helyi önkormányzatnak fizetnek, azt, hogy mennyit, azt nem közölték. A fesztivált egyébként naponta 75 ezren látogatják. Az öt napos fesztiválra a bérlet több mint 61 ezer forintnak megfelelő dán koronába kerül idén. A Szigetre a legdrágább helyben vásárolható bérletért 54 ezer forintot kérnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.