Egyelőre megállíthatatlannak látszik az okostelefonok boomja, évről évre magas, két számjegyű a növekedés itthon és globálisan is. Az idén 468 millióra tehető majd a világszerte újonnan eladott készülékek száma, ami a tavalyihoz képest 57,7 százalékos bővülésnek számít az amerikai Gartner piackutató legfrissebb előrejelzése szerint. Ez a telefonkategória nem csak nevében okosabb a hagyományos mobiloknál, saját operációs rendszere van, amelyre számtalan üzleti és privát alkalmazás telepíthető.
Megjelenésük óta kétfrontossá vált a harc a mobilpiacon, versengenek egyfelől a készülékgyártók, másfelől a mobil operációs rendszereket fejlesztő cégek. Egyes márkák esetében a kettő egybeesik, a termékkategóriát néhány éve elindító Apple iOS szoftvere csak a saját okostelefonjain fut, hasonlóan a Blackberryket gyártó RIM-hez, míg a Google az Androiddal és a Microsoft a Windows Phone7-tel (WP7) csak az operációs rendszerek versenyébe szállt be, szoftvereiket viszont előszeretettel alkalmazza több készülékgyártó is. Elemzők szerint év végére a nyílt forráskódú Android uralja a világ teljes okostelefon-piacának közel a felét. Pozícióját a várakozások szerint 2015-ben is tartani tudja, nem így a tavaly még világelsőnek számító Symbian, amely mögül ez évtől kilép a Nokia, hogy a Microsofttal kötött stratégiai szövetségben az amerikai cég mobilszoftverére építsen a jövőben.
A készülékek mellett egyre nagyobb piaca van az operációs rendszerekhez kapcsolódó alkalmazások piactereinek, ahol a felhasználók már milliószámra töltik le a különféle szoftvereket, legyen szó üzletről vagy éppen szórakozásról. Ezek a piacterek nyitottak a fejlesztők előtt is, az alkalmazások között számtalan magyar fejlesztésű is van. A sort itt is az Apple nyitotta, majd követték a többiek, köztük a Samsung, amely viszonylag későn lépett a mobilpiacra, de lemaradását gyorsan behozta, a teljes mobilkészülék-piacon már a második legnagyobb szereplő a világon.
A dél-koreai márka tavaly óta dinamikusan tör előre az okostelefon-szegmensben is. Amellett, hogy a mobil operációs rendszerek közül használja az Androidot és a WP7-et, fejlesztett egy sajátot is Bada néven ennek ingyenesen letölthető szoftverei már jó ideje elérhetők voltak a magyar felhasználók számára is, tegnaptól viszont az „alkalmazásbolt” fizetős része is megnyitott Magyarországon – jelentette be Kunos Balázs, a Samsung Electronics Magyar Zrt. mobilüzletágának igazgatója. Így összesen hozzávetőleg 7000 alkalmazáshoz férhetnek hozzá a badás telefonnal rendelkező előfizetők, amelyek ez év márciusig egyébként mintegy 100 millió alkalmazást töltöttek le. Hozzátette: a Bada Premium Store nyitott a hazai fejlesztők előtt is, a piactéren jelenleg 20-25-re tehető a magyar fejlesztések száma, de a cégnél újabbakra is számítanak.
Kunos Balázs kiemelte, az idén megtöbbszörözik az okostelefonok eladását a hazai piacon is. Az első három hónapban eladott készülékek 28 százalékát lehetett ebbe a kategóriába sorolni, egy éve ennek az aránya még alig haladta meg a 6 százalékot. Az idei második negyedévben viszont már minden második Samsung mobil az okostelefon-szegmensbe tartozik majd. Az üzletág-igazgató bejelentette, hogy néhány héten belül, legkésőbb júniusban megjelenik a Galaxy S újabb verziója, ez a készüléktípus volt tavaly a márka egyik legkeresettebb okos készüléke, amelyből itthon több mint 20 ezret adtak el. Nyitni kívánnak egy új mobilszegmenst is azzal a készülékkel, amely nem a hagyományos mobilhálózatokban, hanem a Magyarországon viszonylag nagy számban ingyenesen hozzáférhető wifihálózatokban működik, de zenelejátszóként, sőt második tévékészülékként is használható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.