Tavaly az előző évi 2,7-szeresére, 1,75 megawattra nőtt a Magyarországon telepített napelemek kapacitása, az idén további látványos emelkedés várható: elérhetjük a 3 megawattot. Bár ez a 3 megawatt európai összehasonlításban még mindig igen szerény, a részben önkormányzati, részben magánberuházásban telepítendő – esetenként több száz kilowattos – berendezések szaporodása kedvező tendenciát jelez az egyik hazai gyártó, a Solart-System Kft. ügyvezető igazgatója szerint. (A 2010-ben telepítettek közül a legnagyobbnak a teljesítménye 100 kilowatt volt.)
Pálfy Miklós azonban borúlátó is: „Sajnos minden eddigi információnk arra mutat, hogy a megújulóalapú energiatermelés 2012. január 1-jétől hatályos új támogatási rendszerében sem remélhetnek az érintett termelők a mostani, kilowattóránként 29,84 forintnál magasabb átvételi ártámogatást, holott e beruházások – rendszertől függően – 10-20 év alatt térülnek csak meg. Európában mindenütt elsősorban az átvételi árral serkentik a napenergia hasznosítását, mert ez a megoldás átláthatóbb és nem ad lehetőséget korrupcióra sem, szemben a beruházási támogatással.”
A hazai napelemes rendszerek nagy része ma már hálózatra tápláló üzemben működik, több mint 300 ilyen van. Az ország első berendezését 1975-ben, a Villamosipari Kutató Intézetben állították elő, annál a cégnél, amelyből utóbb a PV-NMS-NET említett tagvállalata, a Solart-System Kft. önállósult. A vállalat jórészt külföldi piacra állít elő részben oktatási célú napelemes berendezéseket. Nincs sok hazai napelemgyártónk, ráadásul ezek sem teljes rendszert kínálnak – mint a már leállt Dunasolar –, jórészt külföldi rendszerek alapján folyik az összeszerelés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.