BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ellentmondás a Széll Kálmán Terv és a konvergencia program között

Először készült olyan kapacitástérkép a magyar egészségügyről, amely alapja lehet a rendszer átalakításának – kezdet bevezetőjét Nógrádi Tóth Erzsébet, a Világgazdaság egészségügyi szakújságírója, a konferencia házigazdája. A konvergencia program és a Széll Kálmán Terv között ellentmondás feszült: 2015-re az egészségügy GDP-arányos részesedését 5,9 százaléka növelnék, ez a visegrádi országok átlaga, eközben viszont 0,5 százalékkal mérséklődik az egészségügyi alap költségvetése.

Az Új Széchenyi Terv pályázataiból 31 milliárd forint jut egészségügyre, ebből 1 milliárd forint egészségturizmusra. Nő a gyógyszercégek különadója, jelenleg 12 százalék, de akár 20 vagy ennél magasabb összeg is lehet. Duplájára nő az orvoslátogatói díj, amely a teljes rendszerre hatással lesz.

Sokak szerint a beszállítók eddig hiteleztek az egészségügynek, de ez meg fog szűnni, ráadásul a szponzorálás is megszűnik majd, ez pedig azt jelenti, hogy az orvosok számos továbbképzéstől esnek el, amelyet intézményük nem tud finanszírozni. A gyógyszerkasszában eszközölt megszorítás a teljes ágazatra negatív hatással lesz majd.

A konvergencia program és a Széll Kálmán Terv között ellentmondás feszült: 2015-re az egészségügy GDP-arányos részesedését 5,9 százaléka növelnék, ez a visegrádi országok átlaga. Csakhogy eközben 0,5 százalékkal mérséklődik az egészségügyi alap költségvetése, így nem tudni, hogyan érhetjük el az 5,9 százalékot úgy, hogy a jelenlegi mintegy 4,6 százalék tovább csökken – mondta el Nógrádi Tóth Erzsébet.

A konferenciát itt követheti nyomon.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.