BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Siralmas állapotban a hazai társasházak - Ennyi kéne a felújításhoz

A magyarországi 30-60 ezer társasház jelentős része igen rossz állapotban van. A gyakran 100-130 éves téglaházak többsége leamortizálódott, a felújításon még át nem esett panelházak pedig rendkívüli mennyiségű energiát pazarolnak. A társasházkezelők többsége nem műszaki szakember, így a kivitelezések szakmai felügyelete nem biztosított – hívja fel a figyelmet a Magyar Társasházkezelők Országos Szakmai Szövetsége, a Lakásszövetkezetek és Társasházak Országos Szövetsége és a Lindab Kft.

A közös költségek közel 30 százalékát kellene a társasházaknak valamilyen felújítási alapban elkülöníteniük, annak érdekében, hogy rendszeresen javításokat végezhessenek az épületeken. Ezzel szemben a lakóközösségek csupán a költségek néhány százalékát fordítják erre. Pedig a hazai társasházak többsége erősen leromlott állapotban van: a sokszor 100-130 éves téglaházak kéményei béleletlenek, tetőszerkezetük romos, az energiahálózatuk egyre nehezebben bírja a terhelést, a vízvezeték-rendszerek korrodálódtak.

A panelházak pedig a lakókat és a környezetet is megterhelő mértékben energia-pazarlóak. A társasházak rendszeresen végeztetnek érték-, állag- és balesetmegelőző felújításokat, ám a kivitelezések szakmai felügyelete nem biztosított, ami komoly problémákhoz is vezethet – hívja fel a figyelmet a Magyar Társasházkezelők Országos Szakmai Szövetsége (MTOSZSZ), a Lakásszövetkezetek és Társasházak Országos Szövetsége (LOSZ) és a Lindab Kft.

„Az állam 1992-ben közel 900 ezer lakást privatizált. A ma meglévő 30-60 ezer társasház többsége is ekkor alakult – sajnos megfelelő szakmai útmutató és épületdiagnosztika nélkül. Az állagmegóvásra sem akkor, sem azóta nem készültek fel a tulajdonosok” – emeli ki Farkas Tamás, a LOSZ elnöke.

Hasonlóan fogalmaz Langer Ivánné az MTOSZSZ elnöke is a probléma kapcsán: „A nagyobb társasházkezelői cégeknél általában van műszaki szakember, de az egy-egy ház képviseletét ellátó közös képviselők sok esetben nem rendelkeznek megfelelő műszaki ismeretekkel. Egy adott problémát felismernek, de hogy a kihívott szerelő végül milyen alapanyagból, milyen színvonalon látja el a feladatát, és hogy az okot, vagy csak a tünetet szüntette-e meg, azt sajnos már nem minden esetben tudják megítélni”.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.