BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Se rádió, se kormányzás: Új szuper-robotpilóta a repülőkön

Több éves tesztelés, és előkészületek után júniusban az Amerikai Szövetségi Légügyi Hatóság (FAA) jóváhagyta az Iridium Communications Inc. (IRDM) műholdas légiforgalmi rendszerének bevezetését az óceánokon át közlekedő járatokon. Az új rendszer segítségével a pilóta beavatkozása nélkül a lehető legnagyobb hatékonysággal közlekedhetnek a járatok.

A rendszer fedélzeti számítógépeket használva továbbítja az automatikusan frissülő adatokat a földi központnak, kiküszöbölve ezzel a sokszor megbízhatatlan rádión át történő kommunikáció hiányosságait – írja a The Washington Post.

Az Iridium technológiája segít üzemanyagot spórolni, az emissziót csökkenteni, és könnyebbé teszi a viharban való manőverezést, ezáltal a pilóták terhelését is csökkenti. Nem utolsó szempont, hogy a berendezés olcsóbb és könnyebb is, mint az eddig használt rendszerek.  A cég biztonsági szempontokat figyelembe véve hangvezérlésű rendszer bevezetését is tervezi a jövőben. Az Atlanti-óceánon át közlekedő járatok az új, "szuper robotpilótának" köszönhetően üzemanyagot és időt spórolhatnak, mivel az új berendezésének köszönhetően akár 30 mérföldre is megközelíthetik egymást, a jelenlegi 50 mérföldes érvényben lévő követési távolság helyett.

Nagy előny, hogy a Csendes-óceánon át közlekedő járatoknak a leszállási engedélyt ezentúl nem kell az akadozó rádiófrekvenciát át kérni – mondja Ron Renk, a tesztekben elsőként részt vett Continental Airlines munkatársa. A cég nagyjából 150 Boeingjét tervezi felszerelni az Iridium berendezésével a jövőben – írja a Wall Street Journal.

A Continental Airlines, és a Delta Air Lines példáját - melyek az elsők között vezetik be a rendszert - más légitársaságok is követnék – mondja Don Thoma, az Iridium marketingigazgató-helyettese. Többek között Japánban, Nagy-Britanniában és Ausztráliában fontolgatják az új forgalomirányító eljárás bevezetését, európai légitársaságok és forgalomirányító központok pedig az év második felében tervezik az automata rendszer éles tesztelését. 

Az FAA által felügyelt, múlt hónapban elfogadott új rendszer fontos lépést jelent a nemzetközi kooperáció irányába, mely egy műhold alapú légiirányító rendszer kiépítését vetíti előre.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.