Az árfolyamingadozás nem csak a devizahitellel rendelkező vállalatok vezetőinek okoz fejfájást, de az export és az import miatt a nyitott magyar gazdaságban gyakorlatilag minden cégnek. Ennyire volatilis környezetben a fedezeti ügyletek sem jelentenek védelmet. A mostani recessziós hangulatban még abban sem lehet bízni, hogy az a bevétel, amelyre az ügyletet kötötték, valóban határidőre befolyik majd, sőt, az is előfordulhat, hogy egyáltalán nem érkezik meg.
Maga a pénzügyi rendszer is akadozhat, például a görög csőd bekövetkeztekor akadályba ütközhetnek majd a pénzügyi transzferek. Görögország ugyanis biztosan csődbe megy, a kérdés csak az, hogy mikor – véli Szabó László. Hozzátette, hogy a kockázatokat tetézi az itthoni nem konvencionális gazdaságpolitika, mert meglepő döntésekre meglepő iparági és vállalati válaszok születhetnek.
A volatilitás az elkövetkező egy-két évben kikerülhetetlen, a kérdés az, hogy a vállalatok miként tudnak a maguk számára viszonylagos stabilitást teremteni – állította Reszegi László, vállalati pénzügyi tanácsadó, a Budapesti Corvinus Egyetem címzetes egyetemi tanára.
Radó István, az IFUA Horváth & Partners senior partnere arról beszélt az októberi Tervezés 2012 konferencia előtt, hogy a jelenlegi környezetben a vállalatoknak a lehető legnagyobb likviditási tartalékot kell képezniük, ez most a profittermelésnél is fontosabb. A válságot a specializálódott cégek élik majd túl, ezért a főtevékenységre kell koncentrálni, s az ezt támogató összes stratégiai intézkedést a lehető leghamarabb meg kell hozni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.