„A nyílt közbeszerzési pályázatokat már meghirdettük, hiszen a januári indulás érdekében már december 15-re készen kell állnunk 32 helyszínen és a központi szertárban is” – válaszolt a Világgazdaságnak Sullay János, a vasúttársaság TEB- (távközlési, erősáram- és biztosítóberendezés-) igazgatója. A szakember jórészt hazai jelentkezőkre számít, elsősorban ugyanazokra a társaságokra, amelyek a tevékenységet az év végéig végző két céget, a Vasútvill Kft.-t és a BSS 2000 Kft.-t kiszolgálták. A karbantartáshoz telephelyről és számos alapvető berendezésről viszont már nem kell gondoskodni, mert ezeket a két említett cég eddig is a MÁV-tól bérelte, most tehát csak visszaadják azokat.
A felsővezeték-karbantartás tehát nem új, hanem egy néhány éve kiszervezett, a Vasútvillben és a BSS-ben önállósított tevékenység újraindítása, visszavétele. A lépés indokait a napokban Szarvas Ferenc, a MÁV elnök-vezérigazgatója közlése alapján mi is ismertettük: a szolgáltatásként igénybe vett munka folyamatosan dárgult a beszállítók monopolhelyzete miatt, minősége megromlott, s mivel amúgy is a MÁV kulcstevékenységét jelenti, a csoporton belül van a helye.
Hasonló visszaszervezésekre ugyanezen megfontolásból más területeken is készül a társaság, bár azok nem lesznek ilyen látványosak, mint a mostani. A folyamatban lévő visszavételnek köszönhetően 2012-ben kétmilliárd forinttal olcsóbban oldható meg a felsővezeték-karbantartás, mint ha a munkát a beszállítók végeznék. Igaz, a tevékenység minőségjavítása érdekében további 800 millió forintos fejlesztésre lesz szükség, és új dolgozókat is ki kell képezni, ugyanis nem lehet kellő számú és felkészültségű szakembert visszakapni a Vasútvilltől és a BSS-től, mert azoknak a felsővezeték-karbantartás mellett más, például építőipari tevékenységük is van.
A Vasútvillnek tíz magánszemély és két cég (Prolan, Elektrizace Zeleznic Praha) a tulajdonosa. Tavalyi árbevétele 9,5 milliárd forintról 7,3 milliárdra esett, üzemi eredménye viszont kicsit javult: 0,4 milliárdról 0,5 milliárdra nőtt. A BBS-t három magánszemély alapította, ma már csak ketten tulajdonosok. A cég tavaly közel megkétszerezte, 2,3 milliárdról 4,4 milliárdra növelte az árbevételét, üzemi eredménye pedig 0,2 milliárdról 0,5 milliárdra emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.