BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fizetésképtelen cégek, NAV pénzszedés - A kormány nem segít, sőt

Tovább romlott a cégek fizetésképtelenségi helyzete, a tervezett kormányzati intézkedések sem segítenek, sőt – olvasható a Coface elemzésében.

A legfrissebb adatok azt mutatják, hogy továbbra is benne vagyunk a válságban: 2011 első kilenc hónapjában a tavalyi év hasonló időszakához képest 30 százalékkal nőtt a cégek fizetésképtelenségi mutatója, ráadásul a helyzet tovább romlik. A Coface Hungary legfrissebb elemzéséből az is kiderül, hogy a drasztikus növekedés fő oka a kényszer-eljárásokban keresendő, ugyanis bár a felszámolások száma is nő, de nem gyorsuló ütemben. Igazi tisztulás jelei nem látszanak.

A leginkább kockázatos iparágaknak változatlanul az építőipar, valamint a kis- és nagykereskedelem minősülnek. Jövőre sem lehet a helyzet javulására számítani, sőt. Félő, hogy a várható változások (adó- és járulékemelés, az áfa felső kulcsának emelése, a minimálbér emelése, az adóbevételek fokozását célzó hatósági szigor) miatt még több cég dől majd be, illetve ismét mind többen mennek át a szürke- és a feketegazdaságba. A gyenge árfolyam kevésbé, de a jelentős árfolyam-ingadozás komoly kockázatokat hordoz. A cégek bedőlhetnek a korábbi devizahiteleik miatt is, ami tovább mélyítheti a válságot. Emellett továbbra is problémás a cégszerkezet Magyarországon. Még az eddigieknél is óvatosabbnak kell lenni, s figyelni a gyanús jeleket.
 
A fizetésképtelenségi eljárások ágazati számát vizsgálva kiderül: a legtöbb fizetésképtelenségi eljárásban továbbra is az építőipari, valamint a kis-, illetve nagykereskedelmi cégek A fizetésképtelenségi eljárások ágazati számát vizsgálva kiderül: a legtöbb fizetésképtelenségi eljárásban továbbra is az építőipari, valamint a kis-, illetve nagykereskedelmi cégek érintettek. Az összes hazai fizetésképtelenségi eljárás 23 százalékát kereskedelmi vállalkozások tették ki, ezen belül is az élelmiszeripari termékek kereskedelmével foglalkozók voltak a legnagyobb számban érintettek. Ezek mellett az eljárás alá vontak között a turisztikában, az ingatlangazdálkodási, valamint a gépjárműiparban tevékenységet folytató vállalkozások vannak nagy számban.
 
Mindezeket a problémákat megtetézik a jövő évre már kilátásba helyezett, de legalábbis körvonalazódó adó- és járulékemelések, beleértve az általános forgalmi adó legfelső kulcsának további emelését, továbbá a minimálbér tervezett emelése, illetve az adóbeszedés szigorítása is.  Nehezednek tehát a nyereséges gazdálkodás körülményei, romlik a versenyképesség, s félő, hogy ismét egyre több cég fordul a szürke- vagy éppen a feketegazdaság felé. Legalábbis ilyen irányú jelzéseket kap a Coface a céges partnereitől. A cégbezárások száma is szaporodhat, akár önkéntesen, akár a szállítók nyomására. Hasonló eredményeket hozhat az adóhatósági szigor is, mert bár az egyrészt üdvözlendő, mert elvben tisztíthatja a gazdaságot, ám miután a NAV deklaráltan az adóbeszedésre koncentrál, így pénzt von ki a gazdaságból, ami azt is eredményezi, hogy például a szállítói finanszírozók nem jutnak pénzhez, ami dominóhatást indít el.
 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.