Az R2D2-nak becézett trójai kitalálója egyelőre ismeretlen, ugyanakkor a The Register beszámolója szerint nem zárható ki, hogy ma Berlin íratta a szoftvert azért, hogy segítségével nyomon követhesse egyes internezők tevékenységét. A német jog lehetővé teszi a trójaiak bevetését nyomozati céllal, pár évvel ezelőtt például bizonyos VoIP alapú beszélgetéseket hallgattak le egy ilyen programmal.
Ugyanakkor az R2D2 képességei messze meghaladják a szövetségi jog által megengedett mértéket. Ez a szoftver ugyanis kifigyelhet IM beszélgetéseket, screenshotokat készíthet, frissítéseket vagy kulcsokat tölthet le szükség szerint. A Sophos IT-biztonsági cég közleménye szerint nem tudják megerősíteni, hogy a trójait Berlin íratta, ugyanis a szoftver kódjában elhelyezett, erre utaló jeleket bárki beilleszthette.
A trójait "elkapó" Chaos Computer Club viszont állítja, hogy a szövetségi állam áll a program mögött és hangsúlyozza, hogy külön kéne választani az internetes telefonbeszélgetések engedélyezett lehallgatását és a többfrontos nyomon követést. Az F-Secure biztonsági cég szakértője pedig ironizálva megjegyezte, hogy mivel a szoftvert rosszul írták, sokkal valószínűbb, hogy az állam áll mögött.
A trójaival egyébként nem csak a tevékenysége miatt akadnak gondok, hanem azért is, mert kódolatlanul továbbítja a megszerzett hang- és képinformációt, ezekre tehát bárki ráteheti a kezét, sőt a szoftver irányítását is átveheti egy átlagos képzettségű programozó.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.