Ezt mutatja az árucsere-forgalom összetétele is. A magyar kivitelben a gépek, gépi berendezések és a feldolgozott termékek dominálnak, ezen belül kiemelkedő szerepet játszanak a digitális hírközlő és adatfeldolgozó eszközök, a személygépkocsik, a gépjármű- és vasútijármű-alkatrészek, a nyomdai, a hengerelt acél-, valamint a finomított kőolaj- és a baromfitermékek. Importunkban a gépek és gépi berendezések szerepe kiemelkedő. A gyógyszerek, a papíripari gépek, irodagép-tartozékok, villamos motorkocsik, acélszerkezetek, belső égésű motorok alkatrészei, a nyomtatott áramkörök, valamint a finomított kőolajtermékek, a villamos energia, a műtrágya és a különböző vasötvözetek a húzótermékek.
A multik Ausztriába irányuló szállításait leszámítva a magyarok számára a legnagyobb lehetőséget a jelentősebb osztrák cégek beszállítójává válás jelenti – hívják fel a figyelmet a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) szakértői.
Úgy látják: előnyösebb helyzetben vannak azok az ágazatok, amelyek a két országban különféle konjunktúraösztönző csomagok révén támogatáshoz jutnak, vagy más módon kerülnek előnyös helyzetbe. Ilyen lehet Ausztriában az energiatakarékosság (például épületek termikus szanálása), a környezetvédelmi gépgyártás, a megújuló energia előállításához szükséges berendezések gyártása-szerelése. Elvileg kedvezőbb helyzetben vannak a határ menti régiók közötti gyártási kooperációk, hiszen a közelség kiemeli az osztrák és a magyar munkabérek különbségéből fakadó versenyképességünket, főleg a munkaintenzív ágazatokban. Az elmúlt években érezhetően nőtt az igény az elektronikus szolgáltatások iránt is. Külön felhívják a magyarországi termelők figyelmét az osztrák élelmiszerpiacra, azon belül is a prémium termékekre, e területen komoly lehetőségeink vannak. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.