BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Toplistás partneri viszony

Habár az utóbbi időben az osztrák viszonylat pozíciója romlott a magyar kereskedelmi partnerek toplistáján, nyugati szomszédunk továbbra is nagy – méretét és gazdasági erejét meghaladó – szerepet játszik külkereskedelmünkben. Az idén ráadásul már aktívba fordult a korábban passzív szaldó. Tavaly ugyan „csak” a hetedik volt a magyar exportpartnerek toplistáján (ez visszaesést jelent a 2009. évi 4. helyről), de részaránya a teljes magyar külkereskedelemben mégis 5,5 százalék. Érdekesség, hogy ennek közel háromnegyede beszállítói jellegű kooperációkon alapul.

Ezt mutatja az árucsere-forgalom összetétele is. A magyar kivitelben a gépek, gépi berendezések és a feldolgozott termékek dominálnak, ezen belül kiemelkedő szerepet játszanak a digitális hírközlő és adatfeldolgozó eszközök, a személygépkocsik, a gépjármű- és vasútijármű-alkatrészek, a nyomdai, a hengerelt acél-, valamint a finomított kőolaj- és a baromfitermékek. Importunkban a gépek és gépi berendezések szerepe kiemelkedő. A gyógyszerek, a papíripari gépek, irodagép-tartozékok, villamos motorkocsik, acélszerkezetek, belső égésű motorok alkatrészei, a nyomtatott áramkörök, valamint a finomított kőolajtermékek, a villamos energia, a műtrágya és a különböző vasötvözetek a húzótermékek.

A multik Ausztriába irányuló szállításait leszámítva a magyarok számára a legnagyobb lehetőséget a jelentősebb osztrák cégek beszállítójává válás jelenti – hívják fel a figyelmet a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) szakértői.

Úgy látják: előnyösebb helyzetben vannak azok az ágazatok, amelyek a két országban különféle konjunktúraösztönző csomagok révén támogatáshoz jutnak, vagy más módon kerülnek előnyös helyzetbe. Ilyen lehet Ausztriában az energiatakarékosság (például épületek termikus szanálása), a környezetvédelmi gépgyártás, a megújuló energia előállításához szükséges berendezések gyártása-szerelése. Elvileg kedvezőbb helyzetben vannak a határ menti régiók közötti gyártási kooperációk, hiszen a közelség kiemeli az osztrák és a magyar munkabérek különbségéből fakadó versenyképességünket, főleg a munkaintenzív ágazatokban. Az elmúlt években érezhetően nőtt az igény az elektronikus szolgáltatások iránt is. Külön felhívják a magyarországi termelők figyelmét az osztrák élelmiszerpiacra, azon belül is a prémium termékekre, e területen komoly lehetőségeink vannak. VG

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.