Hamarosan új irányt vehet a plázastopként ismert törvényjavaslat, ugyanis kormánypártból új módosító javaslat érkezhet a kereskedelemi törvény eredetileg LMP által kezdeményezett módosításához. A Népszabadság információja szerint ezzel a kormány gyakorlatilag leállíthatja a hazai kiskereskedelmi fejlesztéseket, arról, hogy ki kaphat kivételt a plázastop alól, két szaktárca döntene.
E szerint a törvény hatálybalépésének napjától Magyarországon azonnali plázastopot rendelnének el, azaz nem lehet majd háromszáz négyzetméter feletti üzletre építési engedélyt kapni. Arról egyelőre nem tudni, hogy meghatározott időre szól-e ez a tiltás.
A napilap úgy tudja, hogy a jelenleg benyújtás előtt álló módosító javaslat szerint a vidékfejlesztési és a nemzetgazdasági tárca részvételével egy bizottság jönne létre és az döntene arról, hogy mely kereskedelmi vállalkozások kaphatnak külön indokok alapján építési engedélyt a moratórium ideje alatt.
Eredetileg az LMP nyújtott be – plázastop néven ismertté vált – törvényjavaslatot, amely az elképzelés szerint a százezer főnél kisebb lélekszámú településeken fél évre megtiltaná a 400, míg az ennél nagyobb városokban a 800 négyzetmétert meghaladó eladóterű üzletközpontok építését. Az LMP fenntarthatósági célú törvényjavaslatához nemrégiben nyújtott be a
fideszes Kupcsok Lajos egy módosítót, amely lényegében elvonná a kereskedelmi egységek engedélyezését az önkormányzatoktól, ugyanis egy – később megnevezendő – hivatal mondaná ki a végső szót a 300 négyzetméternél nagyobb alapterületű kereskedelmi egységek, illetve a 300 négyzetméternél nagyobb összes eladótérrel rendelkező üzletek építése esetében. Erre a javaslatra a bizottsági szakaszban nemet mondtak a képviselők tegnap. A törvényalkotás rendes eljárását figyelembe véve is minimum két hét múlva várható bármilyen eredmény az ügyben.
„Partnerek vagyunk minden okos és kivitelezhető cél támogatásában, de sem a feltételeket, sem a módszereket nem ismerjük és nem is látjuk még, főként az elmúlt napok történései után” – mondta Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára. Azzal messzemenőkig egyet tudnak érteni, hogy környezetvédelmi szempontból történjen meg a fejlesztések felülvizsgálata, de a javaslat és annak módosító indítványa nem említi a konkrét problémákat, valamint a vizsgálat szempontjait sem.
A másik elérendő cél – miszerint a kisméretű kereskedelmi vállalkozásokat törvény védje – mindenkinek vonzó szabályozás, hisz valamennyi kereskedőnek alapvető érdeke, hogy ne épüljön konkurenciája, azonban a szakember szerint a módszerről nem sok konkrétum látott eddig napvilágot. Azt nem tudni, hogy mit tervez ebben a kérdésben a kormány, de az is igaz, hogy az elmúlt egy évben már számos, a kereskedőket segítő intézkedést léptettek életbe. Vámos szerint azonban nem árt az óvatosság, ugyanis az
Európai Unió szigorúan szabályozza ezt a kérdést, az eladóterület alapján bevezetett korlátozást korábban már más országban jogszerűtlennek találta.
A törvénytervezet érintettjei között nem kizárólag kereskedők vannak, érthető módon kifejezte aggodalmát a közelmúltban az ingatlanfejlesztői szakma, nem szabad megfeledkezni a szolgáltatókról és a kiszolgáló vállalkozásokról sem, de a legnagyobb csapást az építőiparra mérnék, és így a szektorban foglalkoztatottakra – emlékeztetett a szakember.
A Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekvédelmi Szövetségének (Kisosz) elnöke, Antalffy Gábor elmondta, hogy immár tíz éve hatalmas problémának tartják, hogy az épülő bevásárlóközpontok tönkreteszik a környező kisboltokat. A vezető szerint egy plázában nyíló új üzlet másik két már meglévő bolt megszűnését idézi elő. Nagy gond az is, hogy kereskedői szempontból valódi racionalitás és átgondoltság a fejlesztések mögött nincs, inkább befektetői igények irányítják a létrejöttüket. Mindemellett a Kisosz elnöke elismeri, hogy a bevásárlóközpontok nyújtotta kulturált vásárlási lehetőségekre komoly igény mutatkozik, de a fennálló problémára valódi megoldást nyújthatna egy kötelező jelleggel elkészített kereskedelmi hatástanulmány. Antallfy a hatáskört
a helyi jegyzőhöz, illetve az
önkormányzathoz delegálná, amelyeknek kötelező lenne a helyi kereskedők képviselőivel egyeztetni, és a végső döntést
a lakosság megkérdezése után hoznák meg. A lakossághoz viszonyított eladótér nagyságát a szakember szerint is pontosan meg kell határozni, de mindenképpen szét kell választani a bevásárlóközpontokat és a nagy hálózatokat is. „A javaslat pozitív irányú, de még számos szakmai korrekcióra szorul” – húzta alá az elnök.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.