A konszolidált, nemzetközi számviteli elvek (IFRS) alapján készült gyorsjelentés szerint a társaság bevétele a harmadik negyedévben elérte az 1.377,7 milliárd forintot, míg az első kilenc hónapban 3.853,3 milliárd forint volt, az előbbi 16 százalékkal, az utóbbi 24 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A Mol az idei második negyedévben 54 milliárd forint nettó eredményre és 1.298,4 milliárd forint bevételre tett szert.
A Mol első háromnegyed évi adózás, kamatterhek és értékvesztés előtti nyeresége (EBITDA) speciális tételek nélkül 488 milliárd forint volt, míg üzleti eredménye, szintén így számolva, 270 milliárd forintot tett ki, mindkettő 9 százalékkal nőtt a bázishoz képest. A harmadik negyedévében az EBITDA 138 milliárd forint, az üzleti eredmény pedig 62 milliárd forint volt, csökkent, mind az előző negyedévhez, mind pedig a bázisidőszakhoz képest.
A gyorsjelentés szerint az eredmény jelentős javuláshoz a nettó befektetés-fedezeti ügylet számviteli elszámolásának bevezetése is hozzájárult. A bevétel pedig alapvetően a finomítói termékek jegyzésárának növekedése következtében beálló magasabb átlagos értékesítési árak miatt emelkedett.
A gyorsjelentés idézi Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgatót, aki elmondta, a Mol erős cash-flow termelő képessége és stabil pénzügyi pozíciója jó alapul szolgál a fejlesztésekhez. Október végén a cég jelentős lépést tett a magyar és a regionális villamosenergia-piacra való belépésért, amikor stratégiai partnerével, a cseh CEZ-zel megkezdte a százhalombattai kombinált ciklusú gázturbinás hőerőmű (CCGT) beruházás előzetes munkálatait.
Hozzátette: a kutatás-kitermelés (upstream) szegmens megnövekedett nemzetközi profit-hozzájárulásának köszönhetően a Mol erős eredményt ért el 2011 első kilenc hónapjában. Ugyanakkor a feldolgozás-kereskedelem (downstream) szegmens a magas kőolajár és a gyenge finomítói árrések hatására a harmadik negyedévben veszteségbe fordult.
Az upstream szegmensben a cél az, hogy felgyorsítsa beruházási programjait Oroszországban, Szíriában, illetve Irak kurdisztáni régiójában és a főbb kelet-közép-európai országokban. A downstream üzletágban a petrolkémiai befektetésekkel egyrészt rugalmasságát kívánja növelni, másrészt kihasználja a hosszabb értékláncban rejlő lehetőségeket.
A beruházások és befektetések értéke 165 milliárd forint volt az idén szeptember végéig, 31 százalékkal alacsonyabb, mint az előző év hasonló időszakában. A beruházások az upstream szegmensben a keletközép-európai régióra, Oroszországra és Szíriára, míg a downstream szegmensben a Pozsonyi Hőerőmű (TPP) kibővítésére és a Rijekai Finomító modernizációjának befejezésére irányultak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.