A tavaly októberben a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara kormánnyal kötött megállapodása szerint a gazdaság elvárásainak megfelelően kell áthangolni a szakképzést. E szerződés alapján 125 szakmát kapott meg a kamara gondozásra. Abban a 48 szakmában, amelyben a testület a legégetőbbnek látta a helyzetet, felülvizsgálta és korszerűsítette a tananyagot. Ezekben a szakmákban már szeptembertől elindulhatott a 8. osztály utáni szakmai képzés.
A Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara nagyon gyorsan regált a jogszabályi változások biztosította lehetőségre és a gépipar területén működő cé-gekkel komoly lépéseket tettek annak érdekében, hogy a helyi szakképzést minőségileg magasabb szintre emeljék.
A jelenlegi tapasztalat az, hogy a szakmunkás-bizonyítvánnyal, sőt többéves tapasztalattal rendelkező szakemberekre elég sok betanítási időt kell még fordítani a felvételük után, hogy azokat a szakmai fogásokat megtanulják, amelyekre szükség van. Szakemberek becslése szerint a betanítás energiájának kétharmada azzal megy el, hogy olyan általános ismereteket tanítanak meg az új munkavállalóknak, amelyeket az iskolában kellene elsajátítaniuk. Hogy ez változzon, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara helyi cégekkel összefogva kezdeményezte egy ún. „kamarai osztály” létrehozását, amelynek az a lényege, hogy intenzíven támogassanak egy olyan szakiskolai osztályt, amelybe a jobb képességű vagy motivált gyerekeket válogatnák be. Ez a program a szeptemberi tanévkezdéssel elindult. Egyelőre a forgácsolószakmákban indul az 500. sz. Angster József Szakképző Iskolában. Szakmai gyakorlaton a Hauni Hungária Kft. és a Matro Kft. fogadja a tanulókat. Amennyiben beválik az elképzelésük, akkor több szakmára is kiterjesztik, más cégek bevonásával. K. E.
Összhang szükséges
A kamara feladata lesz megszervezni, hogy akik most kezdik a 9. osztályt, a következő évtől legyen szakmai képzőhelyük. Több olyan vállalkozásra van szükség, amelyhez kihelyezhetik gyakorlatra a fiatalokat. Míg Svájcban a cégek 60, Németországban 50 százaléka gyakorlati képzőhely, nálunk ez az arány csak 3, ezt növelni kell. A munkaerőpiac igényeit kell alapul venni a szakképzésben, s felsőoktatásban, és a gazdasági mozgásokkal összhangban fejleszteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.