A kormánypárti képviselők által benyújtott, jelenleg a parlament előtt lévő törvényjavaslat szerint a cigaretta és a dohánytermékek kereskedelmi joga a költségvetési és adóügyekért felelős minisztert illetné meg. A miniszter állami céget alapíthat, amely a koncessziós jogokat gyakorolja, a kiskereskedők pályázat útján nyerhetik el a kereskedési jogot. A pályázatok során a hajdani trafikrendszer mintájára előnyben részesítik majd a rokkantanakat, valamint a munkanélkülieket. A jogszabály szerint kétezer lakosonként egy értékesítési pont működhetne településenként, a tervezet jelenlegi állása szerint ezeken kívül tilos lenne dohányárut értékesíteni.
„Eltérők a vélemények azzal kapcsolatban, hogy a kereskedelem egyes csatornáit hogyan érintené a módosítás” – vélekedett lapunknak Kozák Ákos. A GfK Hungária Piackutató Intézet igazgatója hozzátette: a profit szempontjából ugyan nem a dohányáru jelenti a legfontosabb termékcsoportot, de elsősorban a kisebb kereskedelmi egységekre nagy hatással lehet. „A nagyobb üzletekbe ritkán mennek az emberek csak cigarettáért, a falvak kisboltjainak forgalmában viszont komolyabb szerepet tölt be a dohányáru. A hazai tulajdonú kiskereskedelmi csatornák megerősítését szolgáló kormányzati szándéknak némileg ellentmondhat a módosítás.”
Kozák szerint további problémát jelenthet a feketekereskedelem. „A dohányáru illegális piaca néhány éve még a teljes forgalom 25 százalékát tette ki, ezt több lépésben mára sikerült 6 százalékra leszorítani. Borítékolható azonban, hogy a törvényjavaslat nyomán az illegális forgalom ismét elkezd növekedni, amely végső soron kevesebb adóbevételt jelent majd az államnak” – fogalmazott az igazgató.
„Fontos tehát, hogy a piaci szereplőket egyformán érintse a változás” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Vámos György. Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára hozzátette: „Az elfogadhatatlan lenne, ha a jövőben az egyik bevásárlóláncban szabad lenne dohányárut árusítani, a másikban pedig nem. A cél – vagyis a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorítása – ugyanakkor helyes és mindenképpen támogatható” – szögezte le.
Vámos szerint több kérdést vet fel az új hálózat kiépítése. „Egy ilyen dohánykereskedelmi hálózat kialakítása sok pénzbe kerül, és nem valószínű, hogy a megcélzottaknak erre lenne elegendő forrásuk” – fogalmazott Vámos, aki szerint további problémát jelent az is, hogy a jogszabálytervezet mindössze egy év átmeneti időt ad a hálózat kialakítására.
A kiskereskedők 81,1 százaléka az árbevétel csökkenésére számít a szabályozás bevezetése esetén – derül ki a Füstölgők Társaságának felméréséből. A több mint száz kiskereskedő megkérdezésével készített anyag szerint 75 százalékuk szerint a dohányértékesítés nemcsak bővíti a választékot, hanem jelentős bevételt is eredményez számukra. Az új szabályozás eredményeképp 43,2 százalékuk szerint vevők pártolnak majd el tőlük, 15,3 százalékuk pedig úgy véli, üzlete csődbe megy.
„A dohánytermékek árusítása már régóta nem eredményez a vendéglátóknak érdemi profitot, de fontos járulékos forgalmat generál” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Háber Tamás vendéglátós vállalkozó. A Magyar Vendéglátók Ipartestületének tiszteletbeli elnöke hozzátette: „A koncentráció akár 30-40 százalékos forgalomkiesést is eredményezhet.”
További gondot jelent az ágazatnak az, hogy jövőre tilos lesz a zárt helyi dohányzás a vendéglátásban. „Az ágazatok között az építőipar után a vendéglátóipar a második a bebukás valószínűségének listáján. Egy ilyen helyzetben aggályosnak tartunk minden olyan döntést, amely tovább nehezíti az amúgy is rossz helyzetben lévő ágazatot” – fogalmazott Háber Tamás.
Több százmilliárdos forgalom
A cigaretta éves kiskereskedelmi forgalma közel 290 milliárd forint volt 2010. október és 2011. szeptember között. Az előző hasonló időszakhoz viszonyítva 2 százalék csökkenést regisztrált a Nielsen piackutató vállalat kiskereskedelmi indexe. A mennyiséget tekintve mintegy 9,5 milliárd szálat adtak el bolti kiskereskedelemben. Itt mínusz egy százalékot regisztrált a Nielsen.
Braunmüller Lajos Több százmilliárdos forgalom A cigaretta éves kiskereskedelmi forgalma közel 290 milliárd forint volt 2010. október és 2011. szeptember között. Az előző hasonló időszakhoz viszonyítva 2 százalék csökkenést regisztrált a Nielsen piackutató vállalat kiskereskedelmi indexe. A mennyiséget tekintve mintegy 9,5 milliárd szálat adtak el bolti kiskereskedelemben. Itt mínusz egy százalékot regisztrált a Nielsen. Változások 2012-ben Január Zárt helyeken való dohányzás tilalma
Február és július Emelkedik a dohánytermékek jövedéki adója
Szeptember A dohánytermékek dobozán képes figyelmeztetések-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.