BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
EU-csúcs Budapest

Budapesti EU-csúcs: az uniós vezetők örülnek a német kormányváltásnak

Az európai vezetők üdvözölték az előrehozott németországi választások kilátását, szerintük Berlinben patthelyzet volt, ami megnehezítette az EU működését. A budapesti EU-csúcson legfontosabb témái közé tartoznak a védelmi kérdések, illetve az ukrán béketeremtés esélyei.

A vezetők csütörtökön Budapesten gyűlnek össze kétnapos tanácskozásra Donald Trump amerikai választási győzelmének és a német koalíció éjszakai sokkoló összeomlásának árnyékában. Az EU-csúcs napirendjének legfontosabb témái közé tartoznak a védelmi kérdések, illetve az ukrán béketeremtés esélyei. 

EU-csúcs Budapest
Budapesti EU-csúcs: Orbán Viktor fogadja Emmanuel Macron francia elnököt / Fotó: AFP

Olaf Scholz német kancellár várhatóan késve érkezik a találkozóra, miután szerda este kirúgta pénzügyminiszterét, ezzel szétszakadt a kormánykoalíciója, ami előre hozott választásokat jelent. A választási menetrend előrehozása Németországban – ahol a szövetségi választásokat jövő szeptemberben kellett volna megtartani – segíthet az EU-nak abban, hogy stratégiát alakítson ki az egyre ellenségesebbé váló világgal szemben, amelyet Trump visszatérése a Fehér Házba szimbolizál – írja a Bloomberg. 

Scholz eddig nem volt hajlandó vagy nem tudta támogatni a nagyobb európai kezdeményezéseket, részben Christian Lindner pénzügyminiszter ragaszkodása miatt a hitelfelvétel korlátozásához. 

Fontos, hogy Németországban hamarosan választások legyenek, mert erős Németországra van szükségünk

– mondta Petteri Orpo finn miniszterelnök újságíróknak, amikor megérkezett a budapesti tárgyalásokra.

A Bloomberg kommentárja szerint a németországi politikai zavarok Trump amerikai választási győzelmével együtt a közeljövőben tovább növelik az amúgy is nagyon nagy gazdaságpolitikai bizonytalanságot. Ez arra késztetheti a vállalkozásokat, hogy tovább halasszák a beruházási döntéseket, és tovább nehezítheti a következő negyedévekre várt szerény fellendülést.

Felkészül Fridedrich Merz!

A Scholz helyére várhatóan befutó konzervatív Friedrich Merz nem kifejezetten híve az Európai Egyesült Államoknak, viszont Scholz gyenge és megosztott kormányának összeomlása legalább felkínálja a lehetőséget a tagállamok számára, hogy tisztázottabb körülmények között találják ki: miként oldják meg védelmi problémáikat és fokozzák gazdaságuk versenyképességét.

A budapesti tanácskozáson a luxemburgi Luc Frieden úgy vélte, hogy az előrehozott németországi választások pozitívan hatnak Európára, Mark Rutte NATO-főtitkár pedig közölte, hogy nem aggódik a fejlemények miatt. 

A politika a következő hónapokban nyilvánvaló okokból bonyolultabbá válik

– mondta Donald Tusk lengyel államfő Varsóban újságíróknak, mielőtt elindult a budapesti csúcsra. 

Nem szeretik Scholzot

Scholzot kellemetlen fogadtatás várhatja, amikor valamikor a nap folyamán megjelenik a találkozón. Az elmúlt időszakban számos uniós kollégájával került összetűzésbe, amikor ellenezte a közös uniós hitelfelvételt. A hírügynökségnek nyilatkozó két magas rangú kelet-európai politikus üdvözölte, hogy Merz a vártnál korábban lép Scholz helyére, mert

arra számítanak, hogy a konzervatív politikus kész többet tenni az öreg kontinens védelme érdekében. 

A hadseregek megerősítésének módjáról szóló uniós viták Trump győzelme miatt még sürgetőbbé váltak. A megválasztott amerikai elnök régóta kifogásolja, hogy az európai NATO-tagok nem költenek eleget a védelemre, és egy februári kampánygyűlésen felvetette, hogy Amerika esetleg nem védi meg azokat az országokat, amelyek nem teljesítik a szövetség azon célkitűzését, hogy a tagállamok legalább a GDP 2 százalékát költsék védelemre. 

Trump rendkívül világosan fogalmazza meg, hogy mit akar 

– kommentálta a helyzetet a NATO főtitkára. 

EU-csúcs: Ukrajna helyzete a legsürgetőbb kérdés

A legsürgetőbb kérdés az ukrán helyzet. 

  • A térségben felgyorsult az orosz előrenyomulás, 
  • az ukrán hadsereg morálja felborulóban, 
  • a lakosság kitartása apadóban  felborulóban van - közeleg a tél.  
  • A Kreml rakétatámadásokkal veszi célba Ukrajna energetikai infrastruktúráját, így az ukránok az áramkimaradás veszélyével néznek szembe. 

Ez egy döntő történelmi pillanat számunkra, európaiak számára

– mondta Emmanuel Macron francia elnök a találkozó nyilvános ülésén. „Úgy akarjuk olvasni a történelmet, ahogyan mások írják? A Vlagyimir Putyin által kirobbantott háborúk, az amerikai választások, a kínaiak döntései a technológia vagy a kereskedelem terén, vagy mi magunk akarjuk írni a történelmet? – tette fel a némileg költői kérdést.

A budapesti EU-csúcson Ukrajna egyes szövetségesei négyszemközt kezdték el megvitatni, hogy a szintén Budapesten tartózkodó Volodimir Zelenszkij elnöknek kell-e a tárgyalás lehetőségét keresni Putyinnal. Donald Trump a kampánya során a háború gyors rendezését ígérte. 

Remélem, hogy Trump megválasztása egyértelmű és meggyőző béketárgyalások kezdetét jelenti

– mondta a Bloombergnek Alekszandar Vucic szerb elnök, aki szoros kapcsolatokat ápol a Kremllel.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.