A jövő évtől többet kérhetnek az ivóvízért és a szennyvízelvezetésért az állami tulajdonú közműszolgáltatók a december 23-án megjelent rendeletmódosítás alapján. A változás körülbelül 360 települést érint, köztük több vidéki nagyvárost. A Magyar Közlönyben közzétett emelési mértékek között jelentős a szórás, de fontos hangsúlyozni, hogy a közzétett tarifák a díjak alkalmazható, de nem kötelező felső határát jelentik.
A víz- és a csatornaszolgáltatás lakossági nettó alapdíja legnagyobb mértékben, 24, illetve 18 százalékkal a Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. (DRV) hét, Velencei-tó közeli településén nő, ám ugyanezeken a településeken változatlan marad a mennyiségarányos fogyasztási díj. Szintén a DRV ellátási területén lévő további 335 településen viszont egyáltalán nem emelkedhet sem a víznek, sem a csatornának az alapés a fogyasztási díja.
A második legmagasabb, 12 százalékos vízalapdíj-emelés a váciakat érinti – itt a Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. az ellátó –, de a fogyasztási díj alig nő. A csatornahasználat Szolnokon drágulhat legnagyobb mértékben (Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt.), ahol a nettó alapdíj és a fogyasztási díj is 20-20 százalékkal emelkedik. A többi emelés 1–6 százalékos lehet.
A nem lakossági víz- és csatornahasználók esetében azonban a mostaninál akár nettó 29–33 százalékkal is vastagabban foghat a DRV ceruzája, amikor az alapdíjat írja, viszont a fogyasztási tarifát ezen ügyfeleinél sem emelheti. A váci nem lakossági felhasználóknak 12 százalékos vízalapdíj- és 10 százalékos csatornaalapdíj-növekedésre kell felkészülni, viszont a fogyasztási díjuk alig lehet majd magasabb a jelenleginél. Szolnokon akár 20-20 százalékkal is magasabb lehet a csatornahasználat alap- és fogyasztási díja, mint 2011-ben, a többi érintett településen az előbbieknél kisebb lehet a drágulás.
A rendeletmódosítás a jelenleg érvényesnél magasabban szabta meg azt az árat is, amelyet a fenti hét állami víziközmű-társaság kiszámlázhat 34 helyi szolgáltatónak. A DRV például 2,3-2,6 százalékkal emelheti a literenkénti vízátadási díjat, az Északdunántúli Vízmű Zrt. 11-gyel. Az Északmagyarországi Regionális Vízművek Zrt. területén nagyobb a szórás, van példa 17 százalékra is. Ugyanakkor több település esetében módosultak (nőttek) azok a mennyiségi határok, amelyek alapján sávosan változnak a vízátadási díjak is.
Emelkedés természetesen a nem állami víziközmű-szolgáltatóknál is várható. A fővárosi víz- és csatornadíjak például körülbelül 2,6-2,6 százalékkal nőnek a korábbi bejelentés szerint.
B. Horváth Lilla-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.