A Bloomberg Commodity Index 1,8 százalékkal emelkedett, ezzel teljes mértékben visszanyerve az előző heti veszteségeket. A nemesfémek vezették az emelkedést.
Az amerikai elnökválasztás kockázata okozta menedékkeresés minden nemesfém árát felhajtotta, köztük is leginkább az ezüstét, amely több mint 10 százalékkal ugrott, miután áttörte a 32,50 dollárnál lévő ellenállást. Az energiaszektorban, a földgáz kivételével – október 22-ig nézve –, a gabonafélék és az élőállatok mind nyereséget könyvelhettek el, míg az ipari fémek stagnáltak, mivel a kínai gazdaságösztönző csomag által kiváltott rali lecsengett.
A kezelt pénzeszközök, például a fedezeti tőkealapok (hedge fundok) vegyes és némileg ellentmondásos reakcióval reagáltak ezekre a fejleményekre, különösen az energiaszektorban, ahol a kereskedők második hete adtak el a rali során.
Ez egy olyan piacot jellemez, ahol a kereskedők helyesen kezdték el kiszámítani a Közel-Keletről érkező olajáramlás jelentős zavarainak kockázatát és egy hét alatt 18 000 kontraktussal csökkentették nettó kitettségüket.
Hétfőn a nyersolaj ára 4,95 százalékkal esett vissza, miután Izrael korlátozott támadást hajtott végre Irán ellen. A támadás azonban elkerülte az ország energiainfrastruktúráját, ezzel csökkentve a zavar kockázatát, ami potenciálisan a feszültség csökkenését jelezte. Az árak mostanra visszanyerték az október eleji kínai ösztönző csomag és az iráni kínálati kockázati felár nagy részét, amit a lanyha kereslet és az OPEC+ által jövő hónapban várható, ám jelenleg indokolatlan, kitermelés bővítés tartott lent.
A fémek piacán, az intézményi befektetők ezüst nettó long pozíciója 31 hónapos csúcsra ugrott, 47,4 ezer kontraktusra, ami 2020 közepe óta négy alkalommal is profitrealizálást és long-likvidálást váltott ki. Érdemes azonban megjegyezni, hogy a 2017 áprilisában elért történelmi csúcs több mint kétszerese volt a jelenleginek, 99 ezer kontraktus.
A platina nettó long pozíció szintén 31 hónapos csúcsra, 25 ezer kontraktusra emelkedett, és az ezüsthöz hasonlóan ez a szint is többször jelezte az árak csúcsát és visszafordulását 2020 óta. A palládium short pozícióját csökkentették a hétvégi orosz szankciós hírek által kiváltott emelkedés előtt. A réz eladása folytatódott, mivel a kínai ösztönző hatás tovább halványult.
A gabonafélék vegyesen mozogtak, a szójabab eladását több mint ellensúlyozta a szójaolaj és a kukorica iránti kereslet. A kukorica árának viselkedése nagy fokú bizonytalanságot tükrözött, miután mind a bruttó long (+38 ezer), mind a bruttó short (+23 ezer) kontraktusok növekedést mutattak.
Végül, a mezőgazdasági árucikkek szektora, a gyapot kivételével, eladási nyomás alá került a kulcsfontosságú termelési régiók javuló időjárási kilátásai miatt, ami a kakaó és a kávé árát csökkentette. Az élő állatok szegmensére általában nem fordítunk nagy figyelmet, itt öt egymást követő héten át tartó vásárlási hullámot tapasztaltak, ami az élő marha nettó long pozícióját egyéves csúcsra, 90 ezerre emelte.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.