BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kapolyi gyanúsított?

Meggyanúsította Kapolyi Lászlót a Nemzeti Nyomozó Iroda az Magyar Villamos Művek ügyében – számolt be a Hír TV.

Meggyanúsította Kapolyi Lászlót a Nemzeti Nyomozó Iroda az Magyar Villamos Művek ügyében – tudta meg a Hír TV.

A tévé információi szerint az ügy összefügghet azokkal az áramvásárlási szerződésekkel, amelyeket a Vértesi Erőmű (Vért) előző vezetése kötött Kapolyi Lászlóval, 2008-ban. Az NNI sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarta a hírt.

A Világgazdaság elsőként számolt be róla 2009. január 20-án, hogy Kapolyi László cége, a System Consulting (SC) 2008-ban hatalmas mennyiségű villamos energiára kötött áramvásárlási szerződést a Vérttel, majd azt az utolsó pillanatban visszamondta. Ezzel - akkor becslés szerint - mintegy 20 milliárd forintos kára keletkezett az erőmű társaságnak, így anyavállalatának, az MVM Zrt-nek is.

A Vért aAzért, hogy teljesíthesse az SC felé vállalt áramszállítási kötelezettségét, júniustól októberig 210 megawatt áramot kötött le tizenegy áramkereskedővel. A mennyiséget megtoldotta saját 40 megawattjával, összesen ugyanis 250 megawattot rendelt tőle az SC. Utóbbi azonban december 30-án gazdasági ellehetetlenülése miatt visszamondta a megrendelést. Ezért december 31-én délben a Vért is felbontotta a maga szerződéseit az áramkereskedőkkel – az SC gazdasági ellehetetlenülésére hivatkozva –, éppen a szállítás előtt 12 órával. Ezzel jelentős zavart okozott a Mavirnál és a kereskedők mérlegkörében.

Egy ilyen értékű szerződésnél az eladók bankgaranciát kérnek a nemzetközi gyakorlat szerint. Információink szerint a Vért nem kért. Vélhetőleg azért nem, mert 2009-től a SC amúgy is a Vért tulajdonosa lett volna az MVM-mel 2008. júliusban kötött szerződés alapján, így az ügylet cégen belülre került volna. A közelgő tulajdonosváltást kezelhette tényként a Vért vezetése akkor is, amikor a nagy értékű áramügyletekről nem tájékoztatta tulajdonosát.

Forrásaink egybehangzóan állították, hogy az MVM 2008. december 22-ig nem tudott a megállapodásokról, bár ott volt az erőműtársaság igazgatóságában. 2009. januárjban lecserélte a vértesi vezérkart.

Az a 11-14 áramkereskedő, amelynek a nyakán maradt a villamos energia, két okból is kárt szenvedett. Hirtelen kellett piacot keresniük az együtt 210 megawattjuknak, és ez önmagában is rontotta az értékesítési lehetőségüket. (A 210 megawatton belül a legnagyobb mennyiség 70 megawatt volt, utána néhány 25-30 megawattos, majd 10-7-5 megawattos tételek következtek.)

Igazi kárukat azonban az okozta, hogy 2008. június óta hatalmasat zuhant a villamos energia piaci ára. A 86 euró körüli egységáron vett áramot 46 euró körül tudták csak eladni, vagyis a várt vételár közel felét elvesztették, együtt mintegy 70 millió eurót, azaz akkori áron mintegy 20 milliárd forintot. Ezt az összeget mint a szerződések felbontása miatti kárukat követelték a Vérten, azóta ezeket a követeléseket, különböző áron, de rendezték.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.