Külföldi lapértesülések szerint a világ legnépszerűbb közösségi oldalát működtető cég tegnap benyújtotta a tőzsdei bevezetéshez szükséges papírokat, így akár már a második negyedévben kereskedhetünk a társaság papírjaival New Yorkban. A Facebook tőzsdei bevezetésének ötlete először még 2009 végén merült fel, eddig azonban a társaság vezetése igyekezett elkerülni a börzét, szakértők szerint azért, mert nem kívánták nyilvánosságra hozni a társaság eredményeit. Tavaly év végén azonban a cég részvényeseinek száma meghaladta az ötszázat, ennek következtében az amerikai szabályok szerint akkor is publikálnia kell pénzügyi jelentéseit, ha nem lép tőzsdére, így pedig már nem maradt semmilyen érv a bevezetés ellen.
Korábban a hírek arról szóltak, hogy első körben a vállalat részvényeinek 10 százalékát dobhatják piacra, ezt a szakértők 10 milliárd dollárra értékelték, ezzel pedig az amerikai tőzsdei történelem negyedik legnagyobb IPO-ja lett volna a Facebook debütálása. A legfrissebb pletykák szerint azonban végül csak ötmilliárd dolláros lesz a kibocsátás, más kérdés, hogy az IT-szektorban ezzel is rekordot dönt a Facebook, a korábbi csúcstartó ugyanis a Google volt, 1,9 milliárd dollárral.
Szakértők szerint ráadásul a tőzsdére dobott részvények számának csökkentése azon nem változtat, hogy az IPO mintegy 100 milliárd dollárra értékelheti a céget, ezzel pedig a Facebook a világ egyik legnagyobb piaci kapitalizációjú IT-vállalata lehet. Ennek a listának az élén egyébként az Apple áll, amely – köszönhetően annak, hogy az elmúlt napokban ismét megelőzte az ExxonMobilt – globálisan is a legértékesebb vállalat jelenleg.
Érdekesség, hogy a Facebook részvényeinek 30 százaléka az alkalmazottaké, közel negyede pedig az alapító Mark Zuckerbergé. Bár a kibocsátás csökkenti a jelenlegi tulajdonhányadokat, Zuckerberg vagyona így is megközelítheti a 25 milliárd dollárt, ezzel – a Forbes tavalyi listája alapján – a világ 15 leggazdagabb embere közé tartozik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.