BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az irodákkal fizettetik meg a Malév-jegyek árát?

Tegnap volt 66 éves a Malév, amely már csak jogilag létezik, hiszen lassan két hónapja csődbe ment. Egyelőre nem tudni, mikor lép a helyére utód, ha egyáltalán lesz új nemzeti légitársaság. A legfontosabb partnerét elvesztő reptér sorsát döntően befolyásoló ügyben pedig a jövő héten várható döntés, amikor a parlament eltörölheti a betonozott területek telekadó-mentességét, így a Budapest Airport (BA) adója 2 milliárd 250 millió forintra emelkedne. „Ebben a válságos helyzetben az várható el, hogy minden szereplő a lehető legtöbbet tegye azért, hogy sikerüljön a megmaradt cégeknek talpon maradni, és a magyar cégek kijöjjenek a válságból. Újabb és újabb adókkal megterhelni egy amúgy is válsággal küzdő céget az ellenkező irányba mutat” – mondta Hardy Mihály, a BA kommunikációs vezetője.

A Malév csődje miatt vita alakult ki az utazási irodák és a bankok között is. „A kártyakibocsátó magyarországi bankok a nemzetközi kártyatársasági előírásoknak megfelelően elkezdték a bankkártyával vásárolt repülőjegyek árának viszszatérítését. A Malév által publikált 750 ezer érvényes jegyből a legutóbbi statisztikák szerint mintegy 60 ezret vásároltak bankkártyával” – közölte a Magyar Bankszövetség. Ez elsősorban az egyéni utazókat érinti, mivel a turistacsoportok és üzleti utazók jellemzően irodán keresztül, átutalással vásároltak jegyet. Turisztikai szakemberek becslése szerint utóbbiak tehették ki a jegyvásárlók 70-90 százalékát. Az utazási irodáknak a bankokkal kártyaelfogadói szerződésük van. A pénzintézetek szerint ez kötelezi az utazási irodákat, hogy a meg nem valósult szolgáltatások árát visszautalják, annak ellenére, hogy nem az adott utazási iroda a felelős a szolgáltatás meghiúsulásáért. A Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsége (MUISZ) szerint a bankok jogsértően járnak el a Malév-jegyek visszaváltásánál. „A szerződés egyértelműen az utas és a légitársaság között jön létre, és ezért nem terhelhető a kár az irodákra, hiszen azok csak közvetítőként jártak el” – közölte a MUISZ. Szerintük a bankok az ügyfeleknek visszafizetett pénzt a kártyaelfogadó utazási vállalkozókat később, más kártyás fizetés alapján megillető összegekből levonják, azaz beszámítást hajtanak végre. A PSZÁF nem tett igazságot a felek között, ezért a jogvita előbb-utóbb a bíróságon folytatódik.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.