Kovács Béla az MTI-nek elmondta: a fénycső feldolgozó technológia teljesen automatizált, emberi beavatkozás nélkül szűri ki és különíti el a csövekben található emberre veszélyes higanyt. Az üzem 4 fő alkalmazása mellett napi 1,5-2 tonna hulladék feldolgozására alkalmas, ami éves szinten 500-600 tonna közötti nagyságrendet jelent.
Az EU előírása alapján kötelező a fénycsövek feldolgozása és a nehézfémek ártalmatlanítása a tagországokban, Magyarország eddig Németországba szállította a hulladékot feldolgozásra, jelentős többletköltségek mellett. Magyarország és Románia határ menti négy-négy megyéjében keletkezik olyan mennyiségben hulladék fénycső, amennyi elegendő egy feldolgozó üzem rentábilis működtetéséhez. Az üzem bővítéssel alkalmas a régió hulladék-újrahasznosítási és megsemmisítési igényeit kielégíteni az EU környezetvédelmi és környezetterhelési elvárásai szerint.
A projektvezető az üzemi helyszín kiválasztásáról elmondta: Mezőkovácsháza logisztikai szempontból optimális helyszín, a programban érintett négy-négy megye földrajzi középpontjában található, néhány kilométerre a battonyai közúti határátkelőhelytől. Magyar oldalon Csongrád, Békés, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyék a résztvevők, román oldalon Temes, Arad, Bihar és Szatmár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.