„Kezdőrúgásnak nem rossz!” – kommentálta az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára a KSH bejelentését, miszerint a kiskereskedelmi forgalom volumene januárban 0,6 százalékkal haladta meg a tavaly januárit. Vámos György kiemelte: az eladott árumennyiség csökkenését előrevetítő várakozásokkal szemben élelmiszerekből 1,1, a különféle iparcikkekből 2,9 százalékkal nőtt az értékesítés. Az utóbbi minden korábbi előrejelzést felülmúl.
A januárt azonban még 11 hónap követi, ezért Vámos György szerint korai lenne messzemenő következtetést levonni. Néhány tényezőre azonban rámutat a szakember. Így januárban az infláció átlaga 5,5 százalék volt, ugyanakkor az élelmiszerek 6 százalékkal drágultak, a háztartási energia, a postai szolgáltatás és az üzemanyag pedig 8, 12, illetve 18 százalékkal került többe, mint egy évvel korábban. Az adóváltozások és egyes költségek év eleji emelkedése rövid időn belül megjelent a fogyasztói árakban, viszont a vásárlók januárban még csak az előző évinek megfelelő nagyságú fizetésüket költhették el: a béremelések csak a februári borítékokat vastagíthatták, így érdekes, hogy nőtt a fogyasztás. És annak ellenére is – mutatott rá Vámos György –, hogy a KSH adatai szerint ugyan a nettó átlagkeresetek 1,4 százalékkal nőttek januárban, azonban az inflációval összevetve ez a reálkeresetek csökkenését jelentette.
Suppan Gergely, TakarékBank vezető közgazdásza szerint a kereskedelmi forgalom alakulása pozitív meglepetés. A kiskorú gyereket nevelő alacsony jövedelműeknek az adójóváírás kivezetésével ugyan lehetőségük nyílt a családi adókedvezmények igénybevételére, az adóváltozások az alacsony jövedelműeket érintették kedvezőtlenül, s ez a fogyasztás csökkenéséhez vezetne. „A magasabb jövedelműek ezzel szemben ki tudják simítani fogyasztásukat az adóváltozások tavalyi, számukra kedvező alakulása révén” – tette hozzá.
A januári adatokban megjelenhetett a bevásárlóturizmus hatása is, amit a januári gyenge forint eredményezett. A januári adatokból azonban nem lehet következtetni az egész éves folyamatokra, mivel szezonálisan a január az év leggyengébb hónapja. A következő hónapokban a kiskereskedelmi forgalom fokozatos csökkenése várható, majd a második fél évben stabilizálódhatnak az értékesítések, így éves átlagban egy százalék körüli visszaesésre számítunk – vélekedik a szakember. .
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.