Egy gyümölcsből átlagosan 85 gramm narancslé készíthető. Nem mindegy azonban, hogy milyen. Ezt tesztelte az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület (OFE) élelmiszer-szakértő csapata tíz, 100 százalékos narancslén és három narancsitalon.
A 100 százalékos narancslé a legtöbb esetben valóban az ami: dzsúsz kellemesen telt ízzel, narancs-sűrítményből és vízből. Egy ilyen ital az előírások szerint sem tartósítószert, sem hozzáadott cukrot nem tartalmazhat. Ha a dobozon „cukor” összetevővel találkozunk, akkor az csupán természetes eredetű, gyümölcsből származó lehet.
Valóban jobb a Rauch Happy Day, mint a Tesco vagy a Spar narancslé? Kiderül itt
Gyümölcsital az, ami kisebb mennyiségben – jellemzően 12-25 százalékban – tartalmaz gyümölcslevet, és hozzáadott tartósítószert, cukrot, mesterséges anyagokat is találunk benne. A nektárnál 25-99 százalékos gyümölcstartalommal számoljunk, a dzsúsz pedig, a gyümölcslevek favoritja, „100 százalékos”. Az üdítőital fő jellemzői az egyenletes minőség, az optimális sav-cukor arány és a kiváló üdítő hatás.
Mint Merényi Imre, az OFE élelmiszer-szakértője a teszt alatt megfogalmazta: a termékek között csupán nüansznyi különbségek voltak, és alapvetően egységes színvonalúak ezek a gyümölcslék. Akadt azonban kivétel is, ez esetben enyhén zöldborsó illatú volt az üdítő...
Amiben leginkább különböztek az üdítők, az ízük: némelyikük édesebb, a másik kesernyésebb volt. Az azonban, hogy ki melyiket szereti jobban, csupán ízlés kérdése. A kesernyés ízt a narancs héja okozza, a gyártás során ugyanis az egész gyümölcsöt feldarabolják; az ízhatás attól függ, mennyire „kesertelenítik” a héjat. Ha a márka enyhén kesernyésebb ízt kíván, akkor kevésbé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.