BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ma indul a húsvéti razzia

Csak Közép-Magyarországon több száz revizor és pénzügyőr vesz részt abban a ma kezdődő egy hónapos razziában, amelynek során a húsvéti szezonális termékek árusítóit és a vendéglátóipart veszik nagyító alá. Az élelmiszer-biztonsági kifogások mostantól ingyenes telefonon is bejelenthetők.

Egy hónapig tart az idén a már megszokott tavaszi adórazzia – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Közép-magyarországi Regionális Adó-főigazgatósága. A fokozott ellenőrzés idén április 2-a és május 3-a között zajlik majd Budapesten és Pest megyében, de ezzel egy időben az ország többi részén is hasonló akciókba kezdenek a regionális hatóságok. A revizorok sűrűbb látogatására számíthatnak mától a kereskedelmi, vendéglátó-ipari egységek, a tavaszi, illetőleg húsvéti szezonális termékeket árusító vállalkozások, valamint a tojás-, az élelmiszer- és az italáru-forgalmazók – közölte a főigazgatóság. Az ellenőrök vizsgálatokat végeznek majd a tavaszi rendezvényeken is.

A razzia során az adóhatóság figyelmének középpontjában a feketeforgalom feltárása áll majd. Az ellenőrök így kiemelten vizsgálják, hogy a kereskedők, szolgáltatók bevételeikről adnak-e számlát, nyugtát. Munkaügyi jellegű ellenőrzésekre is számítani kell, különösen a vendéglátóiparban, ahol azt nézik majd, hogy a vállalkozások szabályszerűen bejelentik-e alkalmazottaikat. Nem csak a szűken vett adójogszabályok betartatását vizsgálják, hanem a pénztárgépek üzemeltetését, a jövedéki termékek forgalmazására vonatkozó szabályokat és a termékek eredetét is.

A vizsgálatokkal nem csak az adójogszabályok megsértését szeretnék feltárni. „Az adóellenőrökkel együtt országszerte nagyobb erőkkel dolgoznak ilyenkor a pénzügyőrök is” – hangsúlyozta a Világgazdaságnak Burillák Attila. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal szóvivője hozzátette: munkájuk fókuszában az árueredet-vizsgálat van, így az adócsalásokon túl kiszűrhető a hamis termékek értékesítése is.

A vizsgálat indokoltnak tűnik: a tavalyi ellenőrzés-sorozat alkalmával a vizsgált esetek 43 százalékában elfelejtettek számlát vagy nyugtát adni a vállalkozások. A szabálysértés különösen a piacokon, közterületeken árusítók, a szezonális jelleggel megjelenő árusok körében gyakori. Tavaly emiatt csak Budapesten és Pest Megyében 36 üzletet záratott be és 46 millió forint összegű mulasztási bírságot szabott ki az adóhatóság.

A közép-magyarországi akcióban is részt vesznek az adóellenőrök mellett a pénzügyőrök, valamint a bevetési igazgatóság járőrei – nyilatkozta lapunknak Németh Gabriella. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Közép-magyarországi Regionális Adó-főigazgatóságának szóvivője elmondta: ez csak Budapesten és környékén több száz ellenőr együttes munkáját jelenti. A szóvivő hozzátette: az idényáruk, a húsvéttal kapcsolatos szezonális termékek, így a tojás, a sonka, édességek és italok ellenőrzésén túl a vendéglátóiparban is ellenőrzésekre számíthatnak a razzia során. „A tavasz a vendéglátóiparban is szezonkezdet, az ilyenkor megnyíló kerthelyiségek több vendéget vonzanak” – indokolta az ellenőrzések beindítását a szóvivő.

Ingyen számon lehet jelezni a panaszokat

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) március 26-tól ingyenesen hívható zöldszámon várja az élelmiszerlánc-biztonsági szabálytalanságokat észlelő lakossági bejelentéseket – közölte a szervezet. A szolgáltatást a húsvéti nagy élelmiszer-ellenőrzésekhez kötődően indította el a hatóság, de az ünnepek elmúltával sem szűnik meg.

Az élelmiszerlánc-biztonsági szabálytalanságok a 06-80-anébih, azaz a 06-80 263-244-es, ingyenesen hívható zöldszámon jelenthetőek be.

Az élelmiszerlánc-biztonsági szabálytalanságok a 06-80-anébih, azaz a 06-80 263-244-es, ingyenesen hívható zöldszámon jelenthetőek be.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.