Visszavonta és visszamenőlegesen érvénytelenítette a harkányi Gyógyfürdőkórház Nonprofit Kft., a Vas Megyei Markusovszky Kórház Nonprofit Zrt., a Veszprém Megyei Kórház Nonprofit Zrt., valamint az egri Markhot Ferenc Kórház Kft. főigazgatói és gazdasági igazgatói munkakör betöltésére kiírt pályázatot a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI). Ezek a kórházak ugyanis gazdasági társasági formában működnek, így vezetői álláshelyeiket csak a közgyűlések vagy a taggyűlések pályáztathatják meg.
A GYEMSZI saját honlapján áttételesen, de elismerte a hibát. Arról lapzártánkig nem kaptunk választ, hogy pontosan mikor jelennek meg a négy érintett intézmény vezetői pályázatai. A jogszabály szerint a január elején államosított egészségügyi intézmények főigazgatói és gazdasági igazgatói posztjaira március 31-ig kell pályázatot kiírni.
Jogosan 35 főigazgatói és ugyanennyi gazdasági igazgatói posztot hirdethetett meg a GYEMSZI. Nem csupán kórházakban, de több szakrendelőben is. Az összes pályázat azonos elvárásokat fogalmaz meg a jelentkezőkkel szemben. A főigazgatók esetében alapfeltétel az orvostudományi vagy egyéb egyetemi szintű végzettség, az egészségügyi menedzseri képesítés vagy az egészségügyi menedzsment szakirányú továbbképzési szakon szerzett képesítés, valamint a legalább ötéves vezetői gyakorlat. A gazdasági igazgatóknál azok pályáznak eséllyel, akiknek legalább közgazdasági vagy pénzügyi felsőfokú végzettségük, mérlegképes könyvelői vagy azzal egyenértékű képesítésük, legalább hároméves, az egészségügy területén szerzett vezetői gyakorlatuk van.
A kórházak mintegy felénél közalkalmazotti jogviszony, a másik felében munkaviszony keretében töltik majd be pozíciójukat a sikeresen aspirálók. Erre szintén weblapján igyekszik magyarázatot adni a GYEMSZI: „Azon egészségügyi szolgáltatónál, amelyeknél az egészségügyi szakellátásokért általa elszámolt finanszírozási tételek éves összege eléri az 500 millió forintot, az álláshelyekre a munka törvénykönyve vezető állású munkavállalóra vonatkozó rendelkezései alkalmazásával kell munkaviszonyt létesíteni”. Az érv megkérdőjelezhető: a Csongrád és a Zala megyei, vagy akár a fővárosi Péterfy Sándor utcai Kórház és Baleseti Központ ennek többszöröséből gazdálkodik évente, a vezetői pályázatok mégis közalkalmazotti jogviszonyt jelölnek meg.
A jelentkezőknek 45 napjuk van a pályázat beadására. Ezután háromtagú bizottság hallgatja meg a pályázókat. A kormányrendelet szerint a grémiumban ott lesz az intézményeket fenntartó GYEMSZI, az egészségügyi államtitkárság, valamint az adott kórház közalkalmazotti tanácsának egy-egy képviselője. A bizottságnak a beadás után 60 napon belül kell döntenie. A pályázati kiírás szerint várhatóan július 16-tól az összes érintett kórház élén meglesz a vezetőcsere.
A főigazgatók többsége több éve ül a vezetői székben, de például az Uzsoki utcai, a Szent Imre vagy a Flór Ferenc kórház első embere alig egy éve nyerte el tisztségét. Lapunk úgy tudja, ez is az oka, hogy a jelenlegi kórházigazgatók több mint kétharmada megpályázza majd mostani állását, és legalább felük eséllyel is teszi ezt.
Ezért is érdekes, hogy három hónapos próbaidőt kötöttek ki a jelentkezőknek, akik aztán ötéves határozott időre nyerhetik el kinevezésüket.
Az új vagy régi-új vezetők fizetéséről egyelőre nincsenek hivatalos információk. Egyes értesülések szerint több fizetési kategóriát állítanak majd fel, a legmagasabb bér a miniszteri fizetéssel azonos, bruttó egymillió-egyszázezer forint lesz. Erre azok számíthatnának, akik tízmilliárd forintnál nagyobb éves forgalmú intézményt vezetnek.
Azon kórházak első emberei, amelyek kevesebb mint félmilliárd forintból gazdálkodnak évente, nagyjából legfeljebb félmillió forintra számíthatnak .
arra Kérdésre, hogy a többi megyét is érinti-e a probléma, a tárcánál azt mondták, valószínűleg csak a Pest megyei iskolák igazgatóinak kell új pályázatot benyújtaniuk. A Nefmi minden megyét tájékoztatott, hogyan kell kírni a pályázatokat, de ezek Pest megyében hibásan jelentek meg, közölték. Az új pályáztatás eredményes befejezéséig, azaz legkésőbb július 31-ig a Pest Megyei Intézményfenntartó Központ ideiglenes igazgatókat jelöl ki.
Szigetszentmiklóson a gimnáziumban a visszavonás után igazgatóvá nevezték ki a nem pályázó Mede Norbertet úgy, hogy negyvenkilenc ellenző, és egyetlen támogató szavazatot szerzett a tantestület voksolásán.
Haiman Éva A közoktatásban is vissza kellett vonni kiírásokat vezetői pozíciókra A pályáztatás formai hibái miatt érvénytelenítette a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) a Pest Megyei Intézményfenntartó Központ valamennyi közoktatási intézményébe kiírt iskolaigazgatói pályázatát, ezért új pályázatokat kell kiírni legkésőbb április 15-éig – értesült az Index. A hírportál megkeresésére a Nefmi azt közölte: a Pest megyében kiírt pályázatokban formai hibák voltak, emiatt jogi problémák merültek fel, ezért érvénytelenítették a pályázatokat.
arra Kérdésre, hogy a többi megyét is érinti-e a probléma, a tárcánál azt mondták, valószínűleg csak a Pest megyei iskolák igazgatóinak kell új pályázatot benyújtaniuk. A Nefmi minden megyét tájékoztatott, hogyan kell kírni a pályázatokat, de ezek Pest megyében hibásan jelentek meg, közölték. Az új pályáztatás eredményes befejezéséig, azaz legkésőbb július 31-ig a Pest Megyei Intézményfenntartó Központ ideiglenes igazgatókat jelöl ki.
Szigetszentmiklóson a gimnáziumban a visszavonás után igazgatóvá nevezték ki a nem pályázó Mede Norbertet úgy, hogy negyvenkilenc ellenző, és egyetlen támogató szavazatot szerzett a tantestület voksolásán.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.