Berlin belvárosában szállásolnának el több mint ezer menekültet jövő nyártól. Az első 740 migráns várhatóan már novemberben beköltözik. A városlakók közt hatalmas az elégedetlenség – értesült a taz.de.
Az egykori Hotel Berlin City East Berlin-Lichtenberg 1200 menedékkérőnek adhat otthont. A Landsberger Allee három toronyházát azért alakítják át migránsbefogadó központtá, hogy enyhítsék az egykori Tegel repülőtér túlzsúfoltságát.
A helyzetről az ellenzéki Kereszténydemokrata Unió Párt (CDU) parlamenti képviselője, Dennis Haustein lakossági fórumot tartott, amin elszabadultak az indulatok a több mint kétszáz összegyűlt helyi között. Ők számos dolgot sérelmeztek, kezdve azzal, hogy a sajtóból értesültek a tervről.
Martin Schaefer CDU-s kerületi polgármester arról számol be, hogy az állam nem kérte ki a véleményét. Elmondása szerint „nagyon dühíti”, hogy ezen a nagy szálláshelyen kívül még tizenhat új konténertelep épül, amelyek közül négyet Lichtenbergben létesítenek.
A helyiek közül többen azért kritizálták a tervet, mert az élettér már így is szűkös: a játszóterek és a boltok is túlzsúfoltak, de ami még ennél is fontosabb, az orvosi ellátás színvonala is egyre rosszabb. Sokakat az iskolák kérdése aggaszt, mivel már így is kevés a tanár, mások pedig a szállodakomplexumban található egészségügyi központot féltették. Utóbbi kapcsán a lakosok azt a választ kapták, hogy érintetlenül hagyják, az továbbra is működni fog.
Sokan amiatt is aggódnak, hogy a migránsok egy része nem fog dolgozni, mivel a képesítéseik elismertetése gyakran nehézkes. Pedig a bevándorlókra a német gazdaságnak nagy szüksége van, ők tartották vissza a recessziótól az ország keleti területeit.
Az állam a lakosok megértését kérte, mivel Tegelen áldatlan állapotok közt, fejenként csupán 2,5 négyzetméteren élnek a migránsok. Sascha Langenbach, az Állami Menekültügyi Hivatal (LAF) szóvivője biztosított arról, hogy
a menekülteknek nem biztosítanak luxuslakást, a szállodai duplaágyakat többszintes, alumínium fekvőhelyekre cserélik.
Lara Schmidgall, egy közösségi együttélést elősegítő csoportosulás munkatársa szerint a szociális problémákat és a közszolgáltatások színvonalának romlását nem a menekültek okozzák, hanem társadalmi-politikai döntések.
Egy menekülteket segítő és városfejlesztési szervezet vezetője, Sina Prasse pedig arról számolt be a lakóssági fórum után a lapnak, hogy változik a hangulat, és a menekültek ismét sokkal nyíltabb ellenségeskedéssel szembesülnek. Kiemelte, hogy több forrás kell ahhoz, hogy szembe tudjanak szállni egyrészt a rasszizmussal, másrészt a lichtenbergi szervezett szélsőjobboldallal.
Berlin két emlékművet állított a migránsoknak
Németország lakosságának negyede bevándorló hátterű. Azonban nem mindenki örül az országban élő migránsoknak
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.