Ennek ellenére a szakértők óvnak a túlzott optimizmustól, hiszen az eredmények meglehetősen vegyesek, a főszezon pedig még előttünk áll. Az Európai Turisztikai Bizottság 2009 óta készülő jelentése első alkalommal tartalmaz részletes elemzést Európa részesedésének alakulásáról a legfontosabb régión kívüli küldőpiacokon: az USA-ban, Kanadában, Mexikóban, Argentínában, Brazíliában, Indiában, Kínában, Japánban és az Egyesült Arab Emírségekben.
Bár még csak az első két hónap eredményei állnak rendelkezésre, ezek bíztatóak: Európa legfontosabb régión belüli küldőpiacain nő a nemzetközi utazások iránti kereslet. A német kereslet 2011-ben elkezdődött bővülése a legtöbb európai desztinációban 2012 elején is folytatódott. Különösen igaz ez a közép- és kelet-európai országokra annak ellenére, hogy már a bázisévet is pozitívum jellemezte. Hollandia esetében szintén Közép- és Kelet-Európa piaci részesedésének növekedése figyelhető meg.
A francia és olasz vendégforgalmat illetően már kevésbé egységes a kép, utóbbi esetében a csökkenés jelei mutatkoznak. A brit vendégforgalom – ha kismértékben is – de nő a desztinációk többségében. Oroszország továbbra is a legjobb mutatókkal rendelkező küldőország, az adatokat szolgáltató európai desztinációk zömében az orosz vendégforgalom legalább 10 százalékos növekedését tapasztalták. A régi és a fejlődő desztinációk egyaránt élvezik az orosz kereslet növekedését.
A legnagyobb tengerentúli küldőpiacok közül az Amerikai Egyesült Államokból érkező vendégforgalom az országok körülbelül felében nőtt, másik felében viszont visszaesett. A japán kereslet – az országot ért súlyos katasztrófák után – ismét erősödni látszik.
A Tourism Economics előrejelzése szerint az Európába irányuló nemzetközi turistaérkezések száma 2012-ben 1,1 százalékkal csökkenni fog, 2013-ban pedig mindössze 0,8 százalékkal növekszik majd. Különösen a nyugat- és dél-európai desztinációkat fenyegeti a visszaesés, míg Észak-Európában mérsékelt növekedést, Közép- és Kelet-Európában pedig 2012-re stagnálást, 2013-ra 2,2 százalékos növekedést valószínűsítenek. A legközvetlenebb versenytársakat jelentő közép-európai és balti országok csoportjában (Bulgária, Csehország, Észtország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Románia és Szlovákia) 2012-re 0,5 százalékos csökkenést, 2013-ra pedig 0,8 százalékos növekedés vár a kutatóintézet.
A főszezon közeledtével – az ETC szakértői szerint – kiderül, hogy valóban kiállja-e a próbát az Európa turizmusa. A nemzetközi gazdaság növekedését ugyanis a kormányzati megszorító intézkedések, a vállalatok óvatossága és a magas kiskereskedelmi árak visszafogják, az eurózónát pedig enyhe recesszió fenyegeti. Emiatt mind a kontinensen belüli, mind a távoli küldőpiacok esetében nehéz két évre számíthat az európai turizmus.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.