Az Orvostechnikai Szövetség azt javasolja, hogy a segédeszközök általános forgalmi adóját csökkentsék 27-ről 18 százalékra, a 98 százalékos társadalombiztosítási támogatású eszközökét (ilyenek például a végtagprotézisek, vagy a gyomor-bélrendszeri daganattal operált, sztómás betegek által használt eszközök) pedig 5 százalékra.
A szövetség számításai szerint az áfa csökkentése megoldható úgy, hogy a költségvetés egyenlege ne romoljon, hiszen a segédeszköz támogatási előirányzat bruttó finanszírozást jelent, azaz a támogatott mértékben tartalmazza az áfát is. Áfa-bevételt igazából csak a betegtérítési díj áfája jelent, amely a szövetség számításai szerint mintegy 540 millió forint - miközben a gyógyászati segédeszközök támogatásából finanszírozott áfa ennek négyszerese). Vagyis, ha a támogatási forrást a kieső áfa-bevétellel csökkentve is mintegy 1,6 milliárd forint nettó reálérték-növekedést jelent a javasolt intézkedéscsomag.
Nem véletlen, hogy a segédeszközök áfájának csökkentését nemcsak az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatta, de az előzetes informális nyilatkozatok alapján a Nemzetgazdasági Minisztérium is mérlegelte. A javaslat végül mégsem került a parlament elé, és ha a módosítást most sem veszik napirendre, nagy az esélye annak, hogy a segédeszköz-előirányzat betartása érdekében a kormány olyan támogatás-csökkentő intézkedéseket lesz kénytelen hozni, ami akár elviselhetetlen mértékű dráguláshoz is vezethet. A tavalyi költésnél mintegy 8 milliárd forinttal kisebbre szabott kassza ugyanis már az első hónapokban túlköltést mutat, és a támogatás radikális csökkentésére már több tervezet is kiszivárgott, a szövetség félelme tehát korántsem megalapozatlan.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.