A már átadott és minősített vagy jelenleg minősítés alatt álló épületek tekintetében is jól áll a főváros, az ingatlan-tanácsadó számításai szerint 240 000 négyzetméternyi ilyen irodaterület található Budapesten. Ez a teljes modern irodaállomány 7,5 százaléka, mely a várható új kínálattal együtt 2014-re eléri a 10 százalékot is. A Telenor agglomerációban található 26 000 négyzetméteres irodaházát is ide sorolva – amely ugyan nem minősített épület, de mindenképpen az egyik legzöldebb irodaház – tovább javul az arány – tette hozzá a szakember.
A két legelterjedtebb minősítési rendszer, az angol hátterű BREEAM, valamint az amerikai LEED-et vizsgálva kiderül, hogy Budapesten irodaterületre vetítve valamivel az előbbi a gyakoribb. Hasonló a helyzet, ha az építés alatt álló vagy hamarosan induló fejlesztéseket vizsgáljuk, ugyanis 2014 végéig négy BREEAM és két LEED minősített épület átadását várják, mely összesen 112 000 négyzetméternyi új zöld irodaterületet jelent.
Mindkét minősítő rendszernek több altípusa van, ezekből hazánkban valószínűleg három terjedhet el igazán. Egyik ilyen típus az új építésű épületekre alkalmazható (LEED for New Construction vagy Core&Shell; BREEAM Europe Commercial), ahol már a tervezésétől kezdve együttműködnek a különböző szakágak az épület környezettudatossága érdekében. Az első ilyen LEED minősítést az Infopark „E” épülete szerezte, amit hamarosan a K&H bank irodaháza, a Skanska Green House, valamint a Nordic Light fejlesztése követhet. BREEAM épületek közül a K3 irodaház vagy az Officium említhető a legutóbbi átadások között, ezeket a Váci Greens, a K4, az Eiffel Palace, valamint a Váci Corner követi majd.
Vannak a már létező épületekre megszerezhető minősítések (LEED for Existing Building O&M; BREEAM In-Use), melyek leginkább az ingatlanüzemeltetésre koncentrálnak. Az ilyen típusú épületek többek között nagy hangsúlyt fektetnek a szelektív hulladékgyűjtésre, energia- és víztakarékosságra, a vegyszerek használatának csökkentésére, újrahasznosított anyagok használatára a működés során. A BREEAM minősített épületek ebben a kategóriában a Corvin Irodák első két üteme és a Gateway Office Park voltak, a kategória első LEED épülete pedig a Váci33 irodaház lesz várhatóan még ebben az évben.
A rendszerek megengedik az egy épületen belül a saját iroda vagy kereskedelmi terület minősítését is (LEED for Commercial Interiors). Ez a kategória rendszerint új bérlői terület kialakítása vagy jelentősebb átalakítása esetén alkalmazható. Felépítése nagyon hasonlít az új épületeknél alkalmazott minősítésre, azzal a különbséggel, hogy csak a bérlői területen belüli kialakítást kell figyelembe venni. Arany minősítést kapott a Skanska ingatlanfejlesztő és a Bank Center menedzsment saját irodájára. Közép-Kelet-Európában elsőként szerzett Platinum minősítést a Citibank Arena Cornerben található globális szolgáltató központja a Colliers International közreműködésével.
Fontos megemlíteni az egyes minősítéseken belüli fokozatok jelentőségét. Egy BREEAM „Pass” kategóriába tartozó épület tekintetében a 100 pontos kritériumrendszer 30 százalékát kell teljesíteni, míg LEED „Platinum”-nál vagy BREEAM „Outstanding”-nél ez 80, illetve 85 pont. A pontrendszer és a fokozatok összehasonlíthatóvá teszik a zöldépületeket egymással, és jellemzik azok környezettudatosságának mértékét.
Az egyre szaporodó zöldházak részben a növekvő bérlői igényeknek köszönhetőek, melyeket a fejlesztők és tulajdonosok igyekeznek kielégíteni. Talán nem túlzás már most kijelenteni, hogy új irodaházat csak minősített zöldházként érdemes építeni, ugyanis a bérlői oldalról egyre meghatározóbb szempont a környezettudatosság egy iroda kiválasztásakor.
Az irodaházak mellett a bevásárlóközpontoknál is megjelentek a zöldfejlesztések. Első képviselőjük itthon a Campona és a Pólus Center bevásárlóközpontok, melyek az elsősorban az üzemelést díjazó BREEAM In-Use „Good” minősítést szerezték meg. A nemrégiben átadott szegedi Árkád bevásárlóközpont a német DGNB aranyfokozatát kapta, míg a most épülő XII. kerületi Hegyvidék Üzletközpont megszerezte a BREEAM „Very good” előminősítést.
Megjelent az első környezettudatos lakásfejlesztés is: a II. kerületi Völgyliget a BREEAM ajánlásait figyelembe véve épül.
Ipari ingatlanok és hotelek esetében is megszerezhető a minősítés, azonban ezeknél az ingatlanoknál egyelőre nem olyan gyakori a minősítés megszerzése, mint irodaházaknál vagy bevásárlóközpontoknál.
Egy budapesti hotelfejlesztéssel kapcsolatban már tapasztaltak érdeklődést a Colliers International szakemberei, de a fejlesztés még nem indult el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.