BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fejlesztési terv az Orczy-negyedre

Komplex megújulási programot alkotott egy magyar-holland építésziroda és a józsefvárosi önkormányzat az Orczy-negyed megújítására. A tervezők szerint a városrész ingatlanjainak 70 százaléka szorul felújításra vagy bontásra. Az előzetes becslés alapján az egész program költsége akár a 100 milliárd forintot is elérheti.

Kétéves kutató- és tervezőmunka után elkészült Józsefváros Orczy-negyedének megújítási programja. A DISC (Dutch Initiative for Sustainable Cities, azaz Holland Kezdeményezés a Fenntartható Városokért) elnevezésű kezdeményezés keretében a Roeleveld-Sikkes holland-magyar várostervező iroda, a Józsefvárosi Önkormányzat, valamint az Ecorys tanácsadó szakemberei közösen vizsgálatokat végeztek a városrészben, valamint elkészült egy, a rehabilitációra vonatkozó forgatóköny is.

A DISC programban tíz holland érdekeltségű vállalat vesz részt, a cégcsoportok mindegyike a városfejlesztési és városrehabilitációs ügyek témakörén belül működő társaság, de azok különböző területein aktív. Az említett 10 vállalat egymással konzorciumot alkot, Magyarországon és Romániában előzetesen kiválasztott projekteken – egymást támogatva, tudásukat, tapasztalataikat és kapcsolati tőkéjüket megosztva – együtt dolgoznak. A DISC-tagok Magyarországon végzett munkája egy bizonyos értékhatárig a magyar önkormányzatok számára ingyenes – derül ki a bemutatkozásból.

Az elmúlt közel 24 hónapban a tervezőiroda olyan integrált javaslatokat fogalmazott meg, amelyek nem csupán az adott utcák, közterek fizikai megújítására adnak javaslatot, hanem a negyed és lakosai szociológiai és gazdasági szegregációját is oldani igyekeznek. Ezen intenzív és konstruktív együttműködésnek köszönhetően feltárásra kerültek tehát a negyed azon szociálgazdasági, szegregációs és városépítészeti szempontból aggályos területei, amelyek a felzárkóztatás, a sikeres rehabilitáció érdekében mindenképp beavatkozást igényelnek.

A merész terv nagy ívű fejlesztésekkel számol Józsefvárosban, ugyanis a felmérés szerint a negyedben található épületállomány 70 százaléka szorul felújításra vagy bontásra. A mérnökök szerint összesen 434 000 négyzetméternyi ingatlant, azaz körülbelül 5–6000 lakást kellene megújítani, ami nyugat-európai viszonylatban is hatalmas feladatot jelentene. Ezenkívül jelentős közterületi és infrastrukturális beruházásokra is szükség lesz.

„A megújítási tervet az indokolja, hogy az Orczy-negyedben nagyon sok a rossz, leromlott állapotú ingatlan, nagyszámú szociálisan hátrányos helyzetű család van, és gazdaságilag is elmaradott negyedről beszélünk, amely egyáltalán nem a vállalkozások célpontja. Ez a környék Józsefváros egyik „legnehezebb” része, amelyet meg kell újítani. A környék rehabilitálásában nagyon sokat segít, ha elkezd épülni a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, azonban ránk is hárul feladat, hiszen célunk, hogy minden kerületi lakos minél jobb körülmények között éljen” – mondta a Világgazdaságnak Egry Attila, Józsefváros alpolgármestere.

Az alpolgármester szerint a teljes negyed megújítása elérheti a 20 milliárd forintot, ami az önkormányzat teljes évi költségvetése, de ennyi pénz természetesen nem áll a kerület rendelkezésére. Az még a közeljövő feladata, hogy eldöntsék, a program melyik részét tudják elsőként megvalósítani. A folyamat már elkezdődött, mindenképpen azzal lehet folytatni, hogy forrást és partnert kell szerezni a kivitelezéshez.

„Ami várhatóan legkorábban elindul, bár nem szorosan ennek a projektnek a része, az a Nemzeti Közszolgálati Egyetem építése, annak a kerületbe költözése. A Ludovika Campus építése kapcsán az Orczy parkon kívül megújulnak a környező utcák és épületek. Ennek a felújításnak a kibővítése lehetséges a DISC programban elkészített tervekkel” – mondta az alpolgármester.

A holland tervezők nem állnak le, a mostani fázisban, következő lépésként a Népszínház utca megújítását képzelték el, ami egy önálló program lehet majd.

A megújítás lehetséges költségvetése

Az Orczy-negyed megújításának költségeit a Ecorys tanácsadó cég nagyjából 100 milliárd forint körüli összegre becsüli. „Az általunk meghatározott, de az önkormányzat által még el nem fogadott program alapelképzelése, hogy az egybefüggőbb területeken indulhatna el az önkormányzati bérlakások fejlesztése, a többi területet (kisebb telkek és a nagy Diószeghy út) értékesíthetik” –tájékoztatott Karácsony Krisztián vezető tanácsadó. A tervezet nagyjából 50 000 négyzetméternyi ingatlan elbontásával, 60 000 négyzetméternyi ingatlan építésével számol, ezekhez 19 000 négyzetméternyi telket adhatna el az önkormányzat, amin a magánbefektetők körülbelül 80 000 négyzetmétert építhetnének. Ehhez még hozzájönnek a szociális és kulturális fejlesztések, valamint a közterület-fejlesztés költségei, illetve a Közszolgálati Egyetem fejlesztési költségei, ami utolsó hírek szerint körülbelül 25 milliárd forintot tesz ki.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.