BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagyot esett a fogyasztás áprilisban

Áprilisban 2,7 százalékkal maradt el a kiskereskedelmi forgalom a tavalyi negyedik havitól, az elemzők által vártnál is erősebben esett a fogyasztás. Ugyanekkor az EU-27 országaiban az átlagos csökkenés 1,9 százalékos volt.

A várakozásoknál lényegesen nagyobb mértékben csökkentek a kiskereskedelmi eladások áprilisban az előző évihez képest – elemezte a folyamatokat Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője. A forgalom 2,7 százalékkal zsugorodott áprilisban egy év alatt, és 1 százalékkal volt alacsonyabb az előző havi, márciusi értékhez képest. „A forgalom alakulását jelentősen befolyásolta, hogy idén korábbi időpontra estek a húsvéti ünnepek, ami azt eredményezte, hogy a vásárlások döntő részben márciusra estek” – mondta. Szerinte ezt tükrözi, hogy míg az élelmiszer jellegű vegyes-kiskereskedelmi üzletek forgalma márciusban 2,6 százalékkal emelkedett, áprilisban 1,8 százalékkal csökkent.

A statisztikai hivatal szerint a csökkenésben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes-­üzletek, az üzemanyagtöltő állomások, valamint a bútor- és műszakicikk-üzletek eladásainak visszaesése játszott meghatározó szerepet. Az áprilisi meredek csökkenéssel az év első négy hónapjában 0,7 százalékos volt a visszaesés mértéke az előző év azonos időszakához képest. Az élelmiszerek közel 2 százalékos visszaesésében döntő a továbbra is magas infláció, mely miatt még így is 15 milliárddal többet hagytak a kasszákban a vásárlók. A vevők az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint továbbra is halogatják a nagy értékű vásárlásokat.

Suppan Gergely hangsúlyozta: az év hátralévő részében a reálbérek csökkenése, a stagnáló munkaerőpiac, a nyomott fogyasztói bizalom és a háztartások folytatódó mérlegkiigazítása miatt a visszaesés folytatására számítunk, így az éves átlagos visszaesés kissé meghaladhatja az 1 százalékot.


Az unióban kisebb csökkenés

Az Eurostat június 5-én megjelent sajtóközleménye szerint – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – a kiskereskedelmi eladások az Európai Unió 27 tagállamában áprilisban 1,9 százalékkal, az eurózóna országaiban 2,5 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbi adathoz viszonyítva. A térség legjelentősebb országai közül például Németországban 1,3 százalékkal, Franciaországban 0,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi volumen, ugyanakkor az Egyesült Királyságban 0,3 százalékkal mérséklődött.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.