A statisztikai hivatal szerint a csökkenésben az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes-üzletek, az üzemanyagtöltő állomások, valamint a bútor- és műszakicikk-üzletek eladásainak visszaesése játszott meghatározó szerepet. Az áprilisi meredek csökkenéssel az év első négy hónapjában 0,7 százalékos volt a visszaesés mértéke az előző év azonos időszakához képest. Az élelmiszerek közel 2 százalékos visszaesésében döntő a továbbra is magas infláció, mely miatt még így is 15 milliárddal többet hagytak a kasszákban a vásárlók. A vevők az Országos Kereskedelmi Szövetség szerint továbbra is halogatják a nagy értékű vásárlásokat.
Suppan Gergely hangsúlyozta: az év hátralévő részében a reálbérek csökkenése, a stagnáló munkaerőpiac, a nyomott fogyasztói bizalom és a háztartások folytatódó mérlegkiigazítása miatt a visszaesés folytatására számítunk, így az éves átlagos visszaesés kissé meghaladhatja az 1 százalékot.
Az unióban kisebb csökkenés
Az Eurostat június 5-én megjelent sajtóközleménye szerint – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – a kiskereskedelmi eladások az Európai Unió 27 tagállamában áprilisban 1,9 százalékkal, az eurózóna országaiban 2,5 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbi adathoz viszonyítva. A térség legjelentősebb országai közül például Németországban 1,3 százalékkal, Franciaországban 0,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi volumen, ugyanakkor az Egyesült Királyságban 0,3 százalékkal mérséklődött.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.