Három részre szakadt az ország a takarékoskodást illetően. Az OTP öngondoskodási kutatás eredményei szerint a lakosság 43 százaléka egyáltalán nem foglalkozik öngondoskodással, több mint harmaduk (38 százalék) aktívan építi saját anyagi biztonságát, míg a fennmaradó 19 százalék a kettő között „billeg”.
2024-ben az Öngondoskodási Index értéke 54 pont lett. Eszerint a magyar bankkapcsolattal rendelkező lakosság az öngondoskodás közepes szintjén áll. Ez egy átlag, ami mögött nagyon különböző egyéni értékek húzódnak meg
– mondta el Máriás Endre, az OTP Bank bankkapcsolati területének vezetője.
A mutató 60 pont feletti értékénél beszélhetünk valódi öngondoskodásról
– minél magasabb ez az érték, annál erősebb annak mértéke. Akik egyáltalán nem foglalkoznak az öngondoskodással, azokat meg kell győzni, a kis összegű, de rendszeres megtakarítások felé terelésük lehet a kulcs. A válaszadók 19 százaléka pedig „billegő”, azaz már megfogalmazódott bennük a szándék, de nem alakították ki stabilan az öngondoskodási szokásaikat, valamint önállóan nehezen igazodnak el a pénzügyekben.
Tízből hat magyar az egészségügyben, a nyugdíjak és az oktatás területén is az államtól várja a megoldást. Tízből nyolcan viszont arra számítanak, hogy nem lesz elég nyugdíjuk a tisztességes megélhetéshez, ez az arány jelentősen csökkent egy év alatt.
Az alacsony nyugdíjra szinte minden második magyarnak (46%) az élethosszig tartó munka a megoldása, ennél kevesebben gondolkodnak megtakarításokban, befektetésekben.
– mondta Budai József, az OTP Pénztárak ügyvezető igazgatója.
A kutatás szerint a magyar lakosság ötöde nem rendelkezik semmilyen megtakarítással, illetve közel negyedének nehézséget okoznak a mindennapi kiadások is.
A megkérdezettek fele semmilyen kimutatást sem vezet pénzügyeiről, és nem is szívesen foglalkoznak az anyagiakkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.