A sorrendbe állításnál szempont a háztartásban élő, családi pótlékra jogosult gyerekek száma, a közös háztartásban élők száma, továbbá a banki követelés és a lakás forgalmi értékének aránya. A Nemzeti Eszközkezelő csak azt a lakást vásárolja meg, amelyben legalább egy, családi pótlékra jogosult gyerek lakik, és a háztartás egyik tagja aktív korú ellátásban vagy lakásfenntartási támogatásban részesül.
A megvásárolt lakás – melyben a korábbi tulajdonos lakhat továbbra is – havi lakbére, a bankkal kötött szerződéskor meghatározott forgalmi érték 1,5 százalékának az egy tizenketted része. Így ha a lakás a vásárlásakor tízmillió forintot ért, akkor a lakbér havi 12 500 forint lesz. Ezt évente az előző évi inflációval növeli az eszközkezelő.
A rendelet szól a felmondásról is, amire háromhavi lakbér elmaradásakor kerülhet sor. Ha a közös költséggel tartozik a bérlő, akkor a társasház szabályzata szerint kell felszólítani, majd ha erre sem fizet, akkor jöhet a felmondás. A lakás kiürítéséről az eszközkezelő gondoskodik. Az eszközkezelő által megvásárolt lakásokat a MÁV Ingatlankezelő Kft. kezeli. A NET Zrt. május közepén kötötte meg az első adásvételi és bérleti szerződéseket.
Nem telt meg a banki kvóta
Valamivel több mint nyolcezer ingatlant jelöltek ki kényszerértékesítésre a hazai hitelintézetek – derül ki a pénzügyi felügyelet (PSZÁF) május közepén közölt adataiból. A pénzügyi szolgáltatók ugyanakkor nem használták ki a teljes keretet, hiszen összesen 10 048 ingatlanra volt eddig kvótájuk, amelynek alapján a kihasználtság 80,2 százalékos. A legtöbb kényszerértékesítésre kijelölt ingatlan Budapesten és Pest megyében található, de igen sok az érintett lakás Borsod és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.