Bényei Illés, a Magyar Dohánytermelők Szövetségének (MADOSZ) elnöke aggodalmának adott hangot az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Dohányzás-ellenőrzési Keretegyezményének (FCTC) alakulásával kapcsolatban. 2012. novemberében, a dél-koreai Szöulban üléseznek a FCTC tagállamai, hogy többek között ajánlásokat fogalmazzanak meg a dohánytermelés szabályozásával kapcsolatban. Az európai mezőgazdasági szektort képviselő COPA COGECA által nemrégiben nyilvánosságra hozott munkadokumentum alapján Bényei osztja európai kollégái véleményét: a WHO ezúttal átlepte a hatáskörébe tartozó népegészségügyi területet, és legújabb javaslatában agrárszakértelmet igénylő kérdésekbe szól bele, kockára téve ezáltal több millió ember megélhetését világszerte.
A nemrégiben publikált dokumentum egyenesen a dohánytermelés visszaszorítását szorgalmazza. A MADOSZ elnöke példaként említi a WHO azon javaslatait, amelyek megtiltanák a szerződéskötést a dohánytermelők és a felvásárlók között. A javaslat önkényesen korlátozná az egyes államokban a termőterület méretét, és meghatározná az időszakot, melyben a területet művelni lehetne. Ami talán ennél is aggasztóbb – folyatta a termelőket képviselő Bényei Illés –, hogy a WHO beszüntetné azokat a minőségbiztosítási elvárásokat is, amelyek az európai dohány versenyelőnyét adják, és nem kívánja támogatni a dohány alternatív célokra történő felhasználását sem.
Bényei szerint ezek a lépések túlzóak és igazságtalanok: ha egy ország mesterségesen betiltja a dohány termelését, egy másik azonnal átveszi a szerepet, hogy kielégítse a megmaradó piaci igényt. Az egészségügyi bürokraták által vizionált hibás elképzelések nem lennének hatással a fogyasztásra és hozzájárulnának a termékek minőségének további romlásához, továbbá rendkívül negatív hatást gyakorolnának a szektor szociális-gazdasági helyzetére.
Bényei Illés egyetért François Vedellel, a 85.000 európai termelőt képviselő UNITAB főtitkárával, aki szerint „ideje visszatérni a gazdasági és szociális realitáshoz.” A MADOSZ kéri a kormányt, hogy a 20 ezer magyar agrárágazatban foglalkoztatott megélhetése érdekében, vegye figyelembe a Vidékfejlesztési Minisztérium valamint az Európai Bizottság álláspontját, és szálljon szembe a WHO globális szabályozási javaslataival az agráriumot érintő kérdésekben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.