A Közép- és Kelet-Európába irányuló ingatlanbefektetések összege mintegy 60 százalékkal 2,1 milliárd euróra esett az év első felében a tavalyi hasonló időszakhoz képest – áll a CBRE nemzetközi felmérésében.
A meredek csökkenés az ingatlan-tanácsadó szerint döntően az eurózóna elhúzódó válságával és a felsőkategóriás eszközökre nehezedő nyomással magyarázható.
A kelet-közép-európai régióban 2011-ben az ingatlanbefektetések volumene 11,2 milliárd euró volt, ami kétszerese a 2010-es értéknek. A legtöbb üzletkötés Oroszországban és Lengyelországban volt, ide áramlott a befektetések 83 százaléka.
A legjelentősebb visszaesés az olyan országokban volt kimutatható, amelyeket a befektetők kifejezetten kockázatosnak tartanak, ilyen többek között Románia, ahol az első hat hónapban mindössze 50 millió euró értékben kötöttek üzletet a tavalyi 250 millió után.
A jelentős visszaesők között van még például Csehország is, ahol 2011 első felében kiemelkedő értéket produkált a piac, de az is kimutatható, hogy a befektetésre alkalmas kiskereskedelmi célpontok számát is igen kevésnek találták az országban.
„A hazai ingatlanbefektetési piac meglehetősen csendes volt az év első felében, csupán egy budapesti 5 csillagos szálloda és pár kisebb vidéki retail egység eladása történt meg, mintegy 80 millió euró értékben.
Vannak ugyan tranzakciók, de a vártnál lassabban köttetnek meg az üzletek, így a tavalyi 175 milliárd forintnak megfelelő 620 millió euró után – amikor a piac megháromszorozta előző évi teljesítményét – nagyjából 300–350 millió euró közé várjuk az idei tranzakciók összértékét” – mondta a Világgazdaságnak Borbély Gábor, a CBRE magyarországi elemzési és tanácsadási vezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.