BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Már nem ritka a külföldi vásárló

Az utóbbi időszakban már ismét lehet számolni a külföldi vevőkkel a lakáspiacon. A vásárlók között még mindig nagy számban fordulnak elő olaszok és izraeliek, de az oroszok és kínaiak is egyre többen jönnek, főleg befektetési céllal

A válság kitörése után gyakorlatilag nem volt külföldi vevő a hazai ingatlanpiacon, de tavaly és tavalyelőtt már ismét érezhető volt jelenlétük, az elmúlt hónapokban pedig egyre nagyobb számban tűnnek fel az országhatáron túlról érkező vevők.

„A külföldiek ingatlanvásárlása továbbra is budapesti központú, jellemzően a belső kerületekre koncentrálnak, vidéken inkább a nyugati megyékben fordulnak elő tranzakciók, a Balatonnál pedig 1-2 vásárlást bonyolítottak az elmúlt hónapokban” – mondta Déry Attila, az Otthon Centrum vezető elemzője. Az ingatlanpiaci adásvételek nagyjából 1 százalékát kötik a határon túlról érkezett vevők országosan, ez az arány Budapesten az V., a VI. és a VII. kerületekben 5–10 százalék között mozog.

Ez a válság előtti értékekhez képest némi visszaesést jelent, ugyanis még 2008-ban is minden tizedik vevő külföldi volt, azonban a teljesen lenullázódott 2009-hez, de még a 2010-től némi javulást mutató statisztikákhoz képest is növekedésnek felel meg.

A lakást kereső külföldiek között az olaszok, valamint az izraeliek aránya jóval nagyobb a még mindig kimutatható számban előforduló amerikaiakhoz, dánokhoz, norvégokhoz képest, de pár belga és francia vásárló is feltűnt a piacon. Déry Attila véleménye szerint a külföldiek motivációja a korábbi évekkel ellentétben nem feltétlenül befektetői jellegű.

„Az elmúlt időszakban megnőtt az érdeklődés a magyarországi ingatlanok iránt az orosz vásárlók részéről, azonban igazi nagy hullámról nem beszélhetünk” – mondta Rutai Gábor, a Duna House PR és elemzési vezetője. Az oroszok főleg Budapesten és annak agglomerációjában, valamint pár hónapos lakhatás miatt hagyományosan a gyógyvizek közelében keresnek aktívabban. Ez a kör Budapesten jellemzően a drágább, 80–100 ezer euró környékén vásárol a jó állapotban lévő téglaépítésű társasházakban.

A másik, némileg különlegesnek számító vevőkör a kínaiak közül kerül ki, ők azonban nem 1-2 lakást vennének, hanem több ingatlanból álló, 0,5–1 millió euró értékű portfólió kiépítésére törekszenek, ezért ők már sokkal körültekintőbben vágnak bele az adásvételekbe. „Ezt a réteget valószínűleg sikeresen szólították meg azok a külföldi szaklapok, amelyek 4–5 hónapja vételt ajánlottak a budapesti ingatlanpiacon” – tette hozzá a szakember.

„A gazdasági válság kitörését követő években jelentősen csökkent a külföldről érkező vevők kereslete Magyarországon, valamint átalakult a vásárlók köre is. Míg a válság előtt főleg spanyol, ír és olasz befektetők voltak túlnyomórészt a piacon, addig manapság orosz, kínai és arab országokból érkező vásárlók jelentik a külföldi kereslet zömét” – számolt be lapunknak a tapasztalatokról Kosztolánczy György, az OTP Ingatlanpont ügyvezető igazgatója.

A külföldiek érdeklődése a társaság szerint is főleg Budapest-központú, de az orosz vevők azonban nagy számban aktívak még a kitüntetett üdülő- és gyógyfürdőközpontjainkban is, többek között Hévízen.

A kínaiak is leginkább a fővárost kedvelik, azonban a jelenlétük arányában már a nagyobb vidéki városokban is megjelennek.

Jellemző, hogy míg a kínai és az arab országokból érkező vásárlók – személyes okokból vagy ismeretségükön keresztül – általában érzelmileg is kötődnek hazánkhoz és inkább „hétköznapi” lakásokat vásárolnak, addig az orosz vásárlók elsősorban befektetési lehetőségeket keresnek, és a nagy értékű, exkluzív ingatlanok közül válogatnak.

Emelkedett a tranzakciók száma

Júniusban a Duna House becslése szerint 7649 adásvétel történt a lakáspiacon, 5 százalékkal több a bázisnál, az első fél évben pedig több mint 53 ezer ügyletet kötöttek, tavaly ilyenkor 40 ezret. A különbség egy része a kilakoltatási moratórium feloldásával kapcsolatos kivárással, illetve a 2012. év eleji, a végtörlesztés miatti piaci élénküléssel magyarázható. A cég lakásárindexe két egymást követő negyedévben is emelkedést mért, ami az utóbbi években egyszer sem volt tapasztalható.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.