BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Veszélyes élelmiszerek - Több mint 3000 gyorsriasztás az EU-ban

Az Európai Bizottság ma nyilvánosságra hozott jelentése rávilágít, hogy az EU élelmiszer- és takarmánybiztonsági riasztási rendszerének (RASFF) köszönhetően számos élelmiszer-biztonsági kockázatot elhárítottak, illetve enyhítettek - jelenti az Európai Bizottság.

A RASFF-rendszer valamennyi tagja gyors tájékoztatást kap az élelmiszerben vagy takarmányban azonosított komoly kockázati tényezőkről. 2011 során a RASFF-rendszerbe 9157 értesítés érkezett az EU élelmiszerjogi rendelkezéseitől való eltéréssel kapcsolatban, ezek közül 617 bizonyult komoly kockázati tényezőnek.

Az értesítések többsége (5345) kiegészítő értesítés volt, az új értesítések száma 3812-re rúgott. Mindez jelzi, hogy a rendszer a célzottabb működésnek és a részletesebb nyomon követésnek köszönhetően egyre hatékonyabb.

A 3812 új értesítés közül 3139 élelmiszerre, 361 takarmányra és 312 élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagokra irányult. A leggyakoribb értesítések a takarmányban, szárított gyümölcsben, diófélékben fellelhető alfatoxinokkal, valamint a Kínából származó konyhai eszközökből kioldódó vegyi anyagokkal kapcsolatosan érkeztek. 2011-ben a RASFF kulcsszerepet játszott két számottevő élelmiszerbiztonsági probléma kezelésében: ezek a fukusimai katasztrófa és az E. coli-járvány.

Összegyűjtött tapasztalatok

  • A 2011-es válsághelyzeteket követően számos lényeges tanulság vonható le; ezeket egy szintén ma nyilvánosságra hozott bizottsági dokumentum2 tartalmazza. Az alábbi felsorolás a legfontosabb területeket tartalmazza:

  • A RASFF-rendszer fejlesztése az iRASFF bevezetése révén – egy olyan online értesítési felület létrehozása, mely a RASFF-rendszer munkáját minden eddiginél gyorsabbá és hatékonyabbá teszi.

  • A jelenleg érvényes, válságkezeléssel kapcsolatos szabvány működési eljárások felülvizsgálata, a szükséges rugalmasság megőrzése mellett.

  • A nyomon követhetőség szabályainak felülvizsgálata annak érdekében, hogy a veszélyes termékeket gyorsabban és hatékonyabban lehessen visszakeresni, és a piaci forgalomból kivonni.

  • Az élelmiszerből származó betegségekkel kapcsolatos vizsgálatokat, a járványkitörések kezelését és az elsődleges termelés higiéniáját célzó képzések megvalósítása a főbb kereskedelmi partnerek számára (az EU „Jobb képzés a biztonságosabb élelmiszerekért” elnevezésű programjának égisze alatt, valamint együttműködve az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatósággal (EFSA) és az Európai Járványvédelmi Központtal (ECDC)).

  • A mag- és csíratermelés egyedi szabályainak kidolgozása.

  • A válságkommunikációs tevékenységek koordinációjának javítása.
  • Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.