BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A magas fizetés a legnagyobb húzóerő

A külföldi munkavállalást tervező végzős mérnökhallgatók több mint fele itthon maradna, ha egy Magyarországon működő multitól kapna állásajánlatot. Az elvándorlási motívumok között toronymagasan vezet a nagyobb fizetés.

Napi téma manapság, hogy a diákok, a fiatal munkavállalók közül sokan külföldön képzelik el a jövőjüket – ezt alátámasztja az a felmérés is, amelyet a Capital Research kutatói a Telenor Magyarország megbízásából a Budapesti Műszaki Egyetem végzős hallgatói körében végeztek. A kutatásból kiderült, hogy a válaszadók több mint harmada szívesebben dolgozna külföldön, mint itthon. Közülük többen már meg is szervezték külföldi munkavállalásukat.

A legtöbben Németországban, Nagy-Britanniában, az USA-ban, Svájcban és Ausztriában szeretnének dolgozni. Döntő hányaduk viszont előbb-utóbb visszatérne. A külföldet választóknak mindössze a tizede válaszolta, hogy végleg letelepedne Magyarország határain túl.
Munkahelyválasztáskor a vég­zős mérnökök számára a vonzó fizetés, illetve juttatási csomag bizonyult a legfontosabb szempontnak: a megkérdezettek közel harmada sorolta az első helyre, s mintegy háromnegyedük választotta a legfontosabb öt közé.

A vágyott magas jövedelmet és karrierkilátásokat a válaszadók megítélése szerint leginkább a versenyszféra, azon belül is a multinacionális vállalatok tudják biztosítani számukra. A hallgatók több mint háromnegyede sorolta e cégek jellemző ismérvei közé, hogy vonzó fizetést, juttatási csomagot kínálnak, míg a hazai nagyvállalatokra a megkérdezettek negyede, a kkv-kra az ötöde, az állami szférára pedig csak a tizede tartja ezt jellemzőnek. A külföldre készülő mérnökhallgatók fele megváltoztatná terveit, és inkább mégis itthon maradna, ha állásajánlatot kapna szakmájában egy hazai multinacionális vállalattól.

Utánpótlás

„A Telenornak, a telekommunikációs iparág egyik vezető vállalatának rendkívül fontos, hogy biztosított legyen a magasan képzett mérnökök utánpótlása” – mondta Szabadfalvi Anikó, a Telenor Magyar­ország HR-igazgatója. Számá­ra a kutatásból egyértelműen kiderült, hogy a mérnökhallgatók megbecsülésre, versenyképes jövedelemre és ígéretes karrierlehetőségekre számítanak, és olyan értékeket említettek, amelyeket a Telenor is ki­emelten fontosnak tart, példá­ul a stabil, megbízható, tisztességes munkahelyet.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.