Még szeptemberben újra ülésezni fog a Nemzetgazdasági Minisztérium, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSzÉSz) és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara képviselőiből álló bíráló bizottság és döntenek több szálloda pályázati minősítéséről, csillagok szerinti besorolásáról. Legutóbb júliusban 9 szálloda szerezte meg a minősítő védjegyet – Győrtől Szegedig –, úgy tudjuk azóta csak nőtt az érdeklődés a Hotelstars minősítési rendszer iránt.
„Régóta várt intézkedés ez, nagyon kellett, mert tisztítja a piacot. Korábban saját magát minősítette a szálloda, és például nálunk 10 év alatt egyszer sem ellenőrizte senki, hogy mi alapján adtunk magunknak négy csillagot” – mondta a Világgazdaságnak Hoffmann Henrik. A siófoki és a mátraházi Hotel Residence tulajdonosa szerint a Hotelstars védjegy versenyelőnyt jelent, mert a nemzetközi minősítés garanciát és biztonságot jelent a hazai és a külföldi vendégeknek is. Hozzátette: a Balaton környékén is egyre többen csatlakoznak a rendszerhez, de tudomása szerint többen még jogosulatlanul használják a régi csillagokat.
A MSzÉSz minősítő rendszere Ausztria, Csehország, Hollandia, Magyarország, Németország, Svájc és Svédország Szállodaszövetségeinek résztvételével 2009. decemberében alapított Hotelstars Union által kidolgozott követelményrendszert alkalmazza. A mintegy 150 milliós piacon több, mint 18 ezer szálloda minősítése azonos szempontok szerint történik 2010-től. A rendszer folyamatosan bővül, a mediterrán országok is jelezték csatlakozási szándékukat, és olyan, a magyarországi beutazás szempontjából fontos küldő országok is jelen vannak megfigyelőként, mint Spanyolország és Franciaország.
A szaktárca és az MSzÉSz hosszas tárgyalás-sorozat után végül júniusban kötött megállapodást, mely szerint a Hotelstars rendszert nemzeti szállodai tanúsító védjeggyé emelték, és csak azt használják a hazai szállodák minősítésére. Eddig 238 darab szállodát minősítettek, és további 219 már regisztrált. Ugyanakkor a KSH legfrissebb adatai szerint a hazánkban működő kereskedelmi szálláshelyek száma 3157 volt júliusban, ezen belül 990 bejelentett szállodáról tudni. Valóban működő szálloda azonban mintegy 870 lehet az országban.
„A szállodák 4 évig használhatják a megszerzett védjegyet. A minősítési folyamat egyszerű és átlátható. Regisztráció után a szálloda először önminősítést végez, majd a minősítők a helyszínen ellenőrzik, hogy a megadott információk és pontozás megfelel-e a valóságnak. Amennyiben igen, szerződést kötnek, majd a szálloda megkapja a táblát és az oklevelet, mindennek egy hónap az átfutási ideje. A regisztráció és minősíttetés között 60 nap a határidő” – mondta korábban lapunk kérdésére Kopócsy Andrea.
Az MSzÉSz elnöke a díjazással kapcsolatban kiemelte: nem céljuk, hogy bevételt szerezzenek (az államnak ebből nincs bevétele, a befolyó összeget a nemzeti védjegyet üzemeltető MSZÉSZ külön kezeli), már csak azért sem, mert – ahogy ő fogalmazott – jelképes díjakról van szó. Az egy-, két-, három-, illetve háromcsillagos superior szállodák, 11 szoba felett 66 ezer forintot fizetnek a minősítésért. A négycsillagos, négycsillagos superior, ötcsillagos és ötcsillagos superior szállodáknak 377 ezer forintba kerül majd a minősítés. A díjszabást úgy próbálták kialakítani, hogy a hazai kis- és középvállalkozások keretében működtetett szállodák is csatlakozhassanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.