BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Energetikai besorolás - Rémes állapotban az országos lakásállomány

Bár az év elejétől kötelező az ingatlan adás-vételhez csatolni az energetikai tanúsítványt, a vevőknél ez a szempont egyelőre csak a sokadik, az esetek döntő többségében a szerződés megírásakor kerül csak sor az eljárásra – derül ki a Duna House országos tanúsító hálózatából.

Az ingatlanközvetítő beszámolója szerint a tanúsítási eljárás kérdése a legtöbb esetben már csak a szerződés pillanatában kerül terítékre, a vásárlási szempontok közé még nem épült be igazán. Természetesen ez alól kivételt képeznek a legjobb „A és A+” besorolású ingatlanok, amelyeknél már a hirdetésekben is külön kiemelik ezt a tulajdonságot és ezzel megcélozzák a kisszámú, kifejezetten erre érzékeny vevői kört.

A panelek esetében a D,E,F besorolás képezi az állomány háromnegyedét, ezen belül is a D kategória a legjelentősebb, önmagában is 40 százaléka az összes között. Az ennél jobbak a panelprogram keretein belül külső szigeteléssel felújított lakások, amelyek minimális esetben érik el az A-kategóriát, de a még kiváló B besorolás 11 százalék és a szintén kitűnő C 7 százalékot tesz ki. A családi házak esetében az F (31 százalék), a tégla lakásoknál pedig a G (25 százalék) a leggyakoribb besorolás, és mindkettőnél szépen látszik az egyenletes darabszám csökkenés ahogy haladunk a magasabb kategóriák felé.

A 2000 után épült, vagyis új vagy újszerű ingatlanok 80 százaléka A,B vagy C besorolású, tehát mindenképp energiatakarékos ingatlantípus. A házak közül már csak 7 százalék tartozik a legjobb A vagy A+ kategóriába, ami arányaiban harmada a lakásokénak, de B és C kategória teszi ki az eladott családi házak kb. 60 százalék-át, ami szintén jó arány. Érdekes a Budapest – vidék összehasonlítás is:
 
Míg a vidéki ingatlanállományból a legnagyobb arányú kategóriát az F teszi ki 22 százalékkal, addig Budapesten az összállományból a G besorolás csúcsosodik ki 28 százalékkal. Ez utóbbi adat elsősorban a közepes állagú, főleg belvárosi, 45 négyeztméter körüli bérházi lakások miatt alakult így, amely nagy forgalmat bonyolít az ingatlanpiacon.

Amennyiben jövőre kötelező lesz az ingatlanhirdetések mellett feltűntetni a kínált lakás energetikai besorolását, vagyis jobban a vevők szeme előtt lesz ez a szempont is, úgy feltehetően átrendeződik majd a fenti kép is. Ez a változatás elvileg január 9-től lépne életbe, de egyelőre nem tiszta a tervezet szövegezése, miszerint csak akkor kellene kötelezően feltűntetni a besorolást, ha már rendelkezésre áll a tanúsítvány – zárja az elemzést Rutai Gábor, a Duna House elemzési vezetője.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.