Többségüket Nyitrai Zsolt és Koszorús László nyújtotta be, ötleteik között akad olyan is, amely alaposan átírná az eredetileg a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által kidolgozott törvényt.
„Amennyiben az egyetemes postai szolgáltatónak az egyetemes szolgáltatás ellátás a következtében felmerülő méltánytalan többletterhe megtérítésére az Egyetemes Postai Szolgáltatást Támogató Számla nem hatékony eszköze, akkor a miniszter megvizsgál minden olyan lehetséges eszközt, amellyel a méltánytalan többletteher felmerülése elkerülhető, vagy annak megtérítése hatékonyabbá tehető" – olvasható az egyik indítványban.
Hozzáteszik: a miniszter megvizsgálhatja "különösen annak lehetőségét, hogy az egyetemes postai szolgáltatás folyamatos biztosítása érdekében az engedélyes postai szolgáltatókra a Számlára fizetendő hozzájárulás helyett milyen követelmények írhatóak elő”.
A képviselők indoklása szerint erre azért lenne szükség, mert ez teszi kiszámíthatóvá az új piaci szereplők számára, hogy amennyiben bármely oknál fogva a részben általuk finanszírozandó kompenzációs számla nem működőképes, akkor a Magyar Posta szolgáltatásának biztosítása érdekében – összhangban az uniós szabályozással – további kötelezettségeik is lehetnek.
A 2013-tól esedékes postai piacnyitás előkészítésének fő dilemmája az EU számára az egyetemes szolgáltatói szerepkör és a piaci verseny összeegyeztetése. Ugyanis az egyetemes szolgáltatás szinte mindenhol veszteséges üzlet. Ennek kompenzálására egy alapot állítanak fel, amelybe az új piaci szereplők fizetnek be a Magyar Posta javára. „A postai szolgáltató legfeljebb a piacokon nyújtott szolgáltatásokból származó nettó értékesítési árbevételének a kormány rendeletében meghatározott mértékű befizetésére kötelezhető” – olvasható a törvényjavaslatban. A Magyar Posta talpon maradását azzal is segítenék, hogy a közigazgatás és az igazságszolgáltatás hivatalos iratainak kézbesítésére megőrizheti kizárólagos jogát.
A piacnyitás a posta piacának 30 százalékát, az 50 gramm alatti levélforgalmat fogja érinteni. A további 70 százalék most is szabad piacon zajlik. Eddig az Osztrák Postához tartozó Feibra jelezte, hogy belépne a piacra, de a törvény elfogadásáig nem tud pontos üzleti tervet készíteni, hiszen nem tudják, mekkora lesz az általunk a kompenzációs alapba fizetendő összeg mértéke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.