A 21 éve liberalizált gazdasági tevékenységként működő ágazatot alig egy hét alatt tiltották be. "A szereplők nem tehetnek mást, mint bezárják termeiket és vizsgálják a jogos kárigényük bejelentésének lehetőségét. A jogállamiság keretein belül az Alkotmánybíróságnál, az ombudsmannál és ezzel párhuzamosan Brüsszelben és Strasbourgban is keressük igazunkat" – mondta Schreiber István. Hozzátette: a piaci szereplők éves befizetése a költségvetésbe 70 milliárd forint volt.
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) korábban vitatta a piaci szereplők véleményét, a tárca szerint elsősorban nem foglalkoztatási kérdés a nyerőgépek tiltása. Schreiber István szerint a törvénymódosítás kihirdetése és hatályba lépése közötti időszak olyan rövid volt, hogy vétlen vállalkozások eshetnek a tiltott szerencsejáték szervezése vétségébe.
"Kihúztuk a falból a dugókat, az egyenként mintegy 5-6 millió forintot érő gépek pedig lekerülnek a raktárba. Most azokban a pletykákban bízunk, hogy a Szerencsejáték Zrt. beszáll a nyerőgépek szerver alapú üzemeltetésébe és akkor talán csatlakozhatunk a rendszerhez" – mondta lapunknak Vaszil Krisztián, az E-Casino Szakmai Szövetség elnöke. Összegzésük szerint több ezer fejlesztői munkaóra, a szerver-fejlesztők több milliárd forintos befektetése, a beszállítók elveszett megrendelései vesztek oda. A 2011 őszén elfogadott új szabályok ugyanis 2013 januártól kötelezővé tették volna az úgynevezett szerver alapú üzemeltetést.
Pontosan még mindig nem tudni, hogy mire gondolt Lázár János, a miniszterelnökséget vezető államtitkár, amikor a tiltás egyik indokaként a felmerült súlyos nemzetbiztonsági kockázatokat is megemlítette. Mindenesetre abból a válaszából, miszerint azért nem lehet hónapokon keresztül vitázni a témáról, mert félő, hogy felpuhulnak a törvényhozás szándékai, arra lehet következtetni, hogy a lobbicsoportok nagyon erős "nyomás" alá helyezték a képviselőket. Érdekesség, hogy 2011-ben éppen Lázár János és Rogán Antal volt az, akik az utolsó pillanatokban benyújtott módosítókkal átírták az NGM eredeti törvényjavaslatát. Azt tudni kell, hogy az Európai Bizottsághoz forduló Európai Játék- és Szórakoztató Szövetség sokkal befolyásosabb a magyarnál, így lehetnek még fordulatok az ügyben.
A többség a nyerőgépek ellen
A Századvég Piackutató Zrt. legfrissebb felmérése szerint a megkérdezettek 89 százaléka támogatja a nyerőgépek kormányzati tilalmát. A megkérdezettek a társadalomra nézve veszélyes szenvedélynek tarják a pénznyerőgép-függőséget, és nem éri el a 10 százalékot azok aránya, akik semmilyen mértékben nem ítélik károsnak. Ez az eredmény átlagban kifejezve ötös skálán 4,1-es értéket jelent. A legelterjedtebb szenvedélybetegségekkel összevetve látható, hogy a pénznyerő automatákhoz kapcsolódó függőség veszélyességének megítélése (4,1) szorosan követi a dohányzásét (4,3), a drogfüggőségét (4,4) és az alkoholizmusét (4,4). A kutatásban részt vevők 21 százaléka mondta azt, hogy közvetlen környezetében ismer olyan embert, aki a havi keresetének egy részét pénznyerőgépekre költi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.