BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szűkülhet a fejlesztők köre

A válságban csak a stabil hátterű és jó projektekkel rendelkező fejlesztők maradtak talpon, azonban a piac további szűkülésére számít Árendás Gergely, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke

– Hogyan ítélhető meg az elmúlt több mint 1,5 év az ingatlanfejlesztők szempontjából?

– Az elmúlt években a fejlesztők a korábban már előkészített projektjeiket visszafogják, és általában csak komoly előértékesítés esetén vágnak új fejlesztésbe. A meglévő kapacitások lekötésére számos fejlesztő aktívabban kezdett property management-tel foglalkozni, elsősorban intézményi ügyfelek részére. A piac helyzetét az is jól pédázza, hogy a magyarországi fejlesztők döntő többségét lefedő Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület idei évi összberuházási volumene a 2008-as évi csúcsnak mindössze 7-8 százaléka. Az új beruházások megindítását számos tényező hátráltatja: korlátozott a kereslet, a hitelszűke, valamint a gazdaságpolitikai kiszámíthatóság hiánya.

– Hogyan változott a piaci szereplők száma, és ezzel párhuzamosan súlyuk a piacon?

– Azt gondolom, hogy az elmúlt évek megmutatták, hogy mely fejlesztők rendelkeznek stabil háttérrel, valamint jó projektekkel – ilyen értelemben tisztulást hoztak az elmúlt évek. Mivel nem várunk érdemi javulást a fejlesztések megindulása tekintetében, véleményem szerint tovább szűkülhet azon társaságok köre, akik ingatlanfejlesztési szaktudást foglalkoztatnak. Vannak olyan, a magyarországi piacon nagy múltú társaságok, akik várhatóan nem folytatják tevékenységüket, de ezzel párhuzamosan most több olyan projekt is folyamatban van az irodapiacon, ahol új piaci belépők valósítanak meg fejlesztést.

– Melyik fejlesztési szegmensben volt a legnagyobb, és melyikben a legkisebb aktivitás?

– Ami az irodákat illeti, nagyon kevés új fejlesztés indult az elmúlt időszakban és a közeljövőben sem várható túl sok irodaprojekt átadás. A fejlesztői aktivitás még mindig visszafogott, az üresedési ráta nem csökken, ezért csak néhány fejlesztés van folyamatban, köztük viszont olyan is, amely teljes mértékben spekulatív, így a fejlesztők figyelme tehát a meglévő fejlesztések lezárására, értékesítésére, és az új fejlesztések előkészítésére irányult. Magyarországon talán a kiskereskedelmi ingatlanok terén érzékelhető a legjobban a válság hatása. Kevés a fejlesztés, a meglévő bérlők visszafogott terjeszkedése és a limitált számú új piacra lépő márka mellett számos márka kivonulása jellemezte a szegmens elmúlt hónapjait, és lényeges változás nem is várható rövid távon. Természetesen a mostani helyzeten nem segít a „plaza stop” elnevezésű jogszabály sem.

– Mit érhet el az IFK?

– Az IFK párbeszédet folytat és együttműködik más szakmai szervezetekkel, legyen szó az ÉVOSZ-ról, Építészkamaráról, vagy akár a Levegő Munkacsoportról. Mindezt annak érdekében, hogy a magyarországi ingatlanfejlesztéseket világos szabályrendszer alapján, a funkcionalitás szempontjainak szem előtt tartásával, esztétikusan és gazdaságosan lehessen megvalósítani a tulajdonosok, a felhasználók és az épített környezet használói érdekében. Nagyon jó szakmai párbeszédet folytattunk például az új építési jogszabályok megalkotása kapcsán a Belügyminisztérium keretein belül működő Országos Építésügyi és Településrendezési Tanács teljes jogú tagjaként, számos elképzelésünk jelenik majd meg a jogszabálycsomagban.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.