Orbán Viktor miniszterelnök még júliusban, a Magyar Gyógyszerész Kamaránál, mint a kormány stratégiai partnerénél tett látogatása során ígért pénzügyi segítséget ahhoz, hogy a gyógyszerészek megvásárolhassák a jelenleg pénzügyi vagy szakmai befektetők által működtetett gyógyszertárakat.
A kormány most döntött erről az úgynevezett patikaalapról, amely 2013 harmadik negyedévétől türelmi idővel rendelkező, kedvező kamatozású hitelkonstrukció elérhetőségét biztosít majd a gyógyszerészeknek. Ezzel a kormány szándéka szerint lehetőség nyílik arra, hogy legalább 25, illetve akár 50 százalékot meghaladó tulajdonrészhez jussanak, és így többségi tulajdonosaivá váljanak a patikáknak.
A másik, amivel a gyógyszertáraknak kedvez a kormány, az úgynevezett gyógyszertári szolgáltatási díj bevezetése. Ez a Világgazdaság információi szerint 4,5 milliárd forinttal gyarapítja bevételeiket. Az összeg nagyobbik része tulajdonképpen receptkezelési díj, a betegeknek nyújtott információ-szolgáltatásra mindössze mintegy 300 millió jut. Pedig mivel számítások szerint naponta mintegy 650 ezer beteg-gyógyszerész találkozás történik, a patikusoknak óriási szerepük van a páciensek tájékoztatásában és szakszerű felvilágosításában. Erre szükség is lenne, mert nemzetközi felmérések szerint a gyógyszerek legalább felét nem megfelelően alkalmazzák, ezért azok hatástalanok.
A gyógyszerészi szolgáltatással kapcsolatban egyébként rendelet készül, amely alapján a patikusok lekérhetik az egészségbiztosítótól, milyen tb-támogatott orvosságokat szed az adott páciens, hogy tájékoztathassák a helyes gyógyszerszedési gyakorlatról. Úgy tudjuk, a szervdonációhoz hasonlóan a jogszabály nem beleegyezést kíván meg, hanem azt, hogy amennyiben nem szeretnénk betekintést az adatainkba, arról tegyünk nyilatkozatot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.