Szerinte az utalvány sikerét az eredmények is alátámasztják: több mint 35 ezer munkáltató választotta, több mint 1,8 millió felhasználója van, és országos lefedettségű elfogadóhelyi hálózattal bír. Idén novembertől ráadásul már készpénz helyett teljes egészében Erzsébet-utalványban kapja több mint 600 ezer gyermek a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményt is. Ebből csak készétel, tanszer és ruházat vásárolható, a támogatottak így azt kizárólag gyermekükre fordíthatják. Elfogadásának a jogát a Tescón és a Sparon kívül pedig más külföldi láncok máig nem kapták meg.
Ugyanakkor az Étkezési Utalvány Forgalmazói Egyesülés tagjainak (Edenred, a Le Cheque Déjeuner és a Sodexo) az étkezési utalványait mintegy 100 ezer vállalat, 2,5 millió munkavállaló és 40 ezer beváltóhely használta 2012 januárjáig. Az EUFE 3 tagcége 400 munkavállalót foglalkoztatott Magyarországon, és az általuk közvetlenül befizetett adó összege elérte az 5 milliárd forintot, mely összeg megegyezett nettó profitjukkal. A piacot több mint 15 évig domináló francia cégek azonban mára szép lassan kiszorultak a piacról. A helyzet azonban még könnyen változhat. Az Európai Bizottság ugyanis nemrég egy hónapot adott Magyarországnak arra, hogy a kafetéria-szolgáltatások területén változtasson a szabályozáson.
A testület a letelepedés szabadságát látja sérülni, amely szerint hazánk „indokolatlan és aránytalan korlátozásokat” alkalmaz, és nem biztosítja „a letelepedés és a szolgáltatásnyújtás szabadságát” az étkezési utalványok és üdülési csekkek kibocsátói számára. A határidők lejártával a kötelezettségszegési eljárások a következő, harmadik szakaszba léphetnek azzal, hogy a szerződések betartásán őrködni hivatott bizottság az Európai Bírósághoz fordulhat.
Valószínűsíthető, hogy a SZÉP-kártyák felhasználása is közel került már maximumhoz: idén október végéig több mint 18 ezer munkaadó mintegy 755 ezer dolgozójának volt kártyája, amelyekre 60,6 milliárd forintot töltöttek fel, és ebből 34,4 milliárd forintot el is költöttek. Ezen az is segített, hogy az idei év a hosszú hétvégék éve volt. A hazai OTP-s kártyabirtokosok pedig úgy tűnik az augusztus 20-i munkaszüneti napokon költöttek legszívesebben. Ez alatt a három nap alatt összesen több mint 816 millió forintnyi juttatást használtak fel a plasztik lapokról. Az idei hosszú hétvégéken pedig összesen mintegy 2,6 milliárd forintnyi juttatás apadt le a számlákról.
Ez azt jelenti, hogy 2012-ben alig húsz nap alatt keletkezett a fizetések tíz százaléka. Érdekesség, hogy a november elsejei hosszúhétvégén ötször annyit költöttek a kártyabirtokosok, mint az idei első, március 15-i pihenőnapokon. Ez is azt mutatja, hogy amellett, hogy egyre jobban emelkedik a kártyákra feltöltött összeg, a felhasználások is felpörögtek. A legnépszerűbb alszámla a hosszú hétvégék alatt is a vendéglátási zseb volt, erről 1,3 milliárd forintot költöttek, míg a szálláshelyiről 840 millió forintot. Harmadik helyen a szabadidő alszámla végzett mintegy 302 millió forinttal. „A hosszú hétvégék komoly feladatot jelentenek az OTP SZÉP kártyát kezelő informatikai rendszereknek, hiszen ezekben az időszakokban, néhány nap alatt akkora forgalmat kell lebonyolítanunk, mint máskor egy egész hét alatt. A rendszerünk megfelelően teljesített ezeken a vizsgákon, hatékonyan tudja kiszolgálni több mint 560 ezer ügyfelünket” – értékelte a tapasztalatokat Róth Lajos, az OTP Pénztárszolgáltató vezérigazgatója.
Egy hónapig jó az üdülési csekk
Már csak pár hétig lehet beváltani az üdülési csekkeket, amelyekből közel 480 ezer darab van még forgalomban – közölte a Nemzeti Üdülési Szolgálat (NÜSZ). Az üdülési csekkek december 31-ig válthatóak be, jelenleg mintegy 1,3 milliárd forint értékben közel 480 ezer darab van még forgalomban. A NÜSZ az elfogadóhelyi szerződések határozatlan érvényességét határozott időtartamra, március 31-re módosította, ez idő alatt minden elfogadott üdülési csekket elszámolnak. Az üdülési csekkek kibocsátása január 1-én szűnt meg, így a NÜSZ feladata a forgalomban lévő csekkek elszámolására korlátozódik. A tapasztalatok szerint az elmúlt időszakban az elszámolásra váró csekkek száma nő, így a fel nem használt csekkek értéke minimális lesz. Január-szeptember között a szállodákban jelentkező üdülési csekk forgalom 2,365 milliárd forint, a SZÉP kártya forgalom pedig 5,65 milliárd forint volt. Ezek együttesen a szállodák összes belföldi szállásdíj-bevételének 23,6 százalékát tették ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.