Ugyanakkor a rendelésállomány és a jövedelmezőség indexe az előző három hónaphoz, illetve az egy évvel korábbi állapothoz képest is emelkedett. Ezzel szemben a jövőre irányuló várakozások egyöntetűen negatív irányba változtak az elmúlt negyedév során, főleg a várható beruházási aktivitás mutatója esett vissza. Összességében a KKV Konjunktúraindex értéke a 2011 negyedik negyedévben kezdődő és azóta tartó nagyon enyhe emelkedést követően komoly mértékben csökkent 2012 harmadik negyedévében, és így jelentősen elmarad az elmúlt év azonos időszakában mért szinttől.
A Bizonytalansági Index esetében az előző negyedévben regisztrált visszaesés után 2012 harmadik negyedévében stagnálás figyelhető meg, ami azt jelenti, hogy nem változott a vélemények különbözősége a kkv-k jelenlegi és várható üzleti helyzetének megítélését illetően. A kapacitáskihasználtság átlagos szintjének 2012 elején kezdődő emelkedése tovább folytatódott az elmúlt három hónap során, így jelenleg 76,3 százalékon áll a mutató értéke, ami azonban 3 százalékponttal alacsonyabb, mint a tavaly ilyenkor mért adat.
Visszaesett a kapacitáskihasználtság a kisebb méretű (20-49 fős) cégek körében. Gazdasági ágak szerint nagyobb mértékű emelkedés csak az építőipari vállalkozások körében figyelhető meg. 2/5 A kkv-k termékei és szolgáltatásai iránti kereslet a kapacitáskihasználtsághoz hasonlóan enyhén emelkedett az előző negyedévhez képest: a vállalkozások 29 százaléka számolt be alacsony, 14 százaléka pedig magas rendelésállományról (az előző negyedévben 31 százalék, illetve 15 százalék volt a megfelelő arány).
A létszámkategóriákat tekintve egyik vállalatcsoportban sem nőtt a magas rendelésállományról beszámoló cégek aránya, és csak a legkisebb (20-49 főt foglalkoztató) vállalkozások körében csökkent az alacsony keresletet jelző cégek aránya: az előző negyedévben megfigyelt 37 százalékos arány 28 százalékra mérséklődött 2012 harmadik negyedévében. Ennek köszönhetően a rendelésállomány mutatója ezen cégek körében a legmagasabb.
A gazdasági ágakat illetően az elmúlt negyedévben egyedül a kereskedelem területén működő vállalkozások körében figyelhető meg a kereslet szűkülése: míg az előző negyedévben a cégek 11 százalék-a jelzett magas rendelésállományt, addig ezen vállalkozások aránya 8 százalékos 2012 októberében. A kereslet legnagyobb mértékű bővüléséről az építőipari cégek számoltak be: az előző negyedévi 2 százalékos arányhoz képest 2012 harmadik negyedévében 7 százalékos a magas rendelésállományt regisztráló vállalkozások aránya. Magas rendelésállományt jelző céget továbbra is feldolgozóipari vállalkozások körében találhatunk legnagyobb arányban, aminek köszönhetően a rendelésállomány mutatója ebben a szektorban a legmagasab.
A legnagyobb mértékű visszaesés az előző negyedévhez hasonlóan ismét a feldolgozóipari vállalkozások körében figyelhető meg: 23 százalékról 32 százalékra nőtt a termelés visszaeséséről, és 33 százalékról 24 százalékra csökkent a termelési szint emelkedéséről beszámoló cégek aránya. A vállalkozások jövőbeli terveit illetően megállapítható, hogy a várható létszámváltozást figyelembe véve és a felvétel során kapott eredményeket a vizsgált sokaság, a több mint 9300 kis- és közepes vállalkozás egészére vetítve a következő félévben, ha a cégvezetők terveiknek megfelelően cselekednek, akkor több mint 9500 fővel fog nőni a foglalkoztatottság.
A beruházások visszafogása a cégek működési szektorát illetően valamennyi vállalati kategóriában megfigyelhető. Létszámkategóriák szerint egyetlen cégcsoportban figyelhető meg rendkívül enyhe emelkedés a várható beruházási aktivitásban: az 50-99 fős vállalkozások körében az előző negyedévi 12 százalék helyett a cégek 25 százalék-a tervezi növelni, és 4 százaléka csökkenteni a beruházások mértékét, ami 10 százalékpontos csökkenés a júliusban mérthez képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.